Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kira Artışı için Sınırlama Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Konut kira artış oranlarına kısıtlama getiren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte yasanın detayları;
Kira Artışı için Sınırlama Resmi Gazete’de Yayımlandı!
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu hafta yaptığı açıklamada fahiş kira artışlarıyla ilgili milyonları ilgilendiren düzenleme hakkında bilgi vermişti.

Bozdağ’ın duyurduğu kira artış oranlarına yüzde 25’lik sınır getirilmesine yönelik düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre konut kiralarında bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilecekken, oranın üzerindeki artışlar geçerli olmayacak.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar uygulanacak. Tük Borçlar Kanunu’na eklenen geçici madde için Resmi Gazete’de şu ifadelere yer verildi:

“Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde yirmi beşin altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344 üncü maddenin ikinci fıkrası uyarınca hâkim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.