Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kira Artış Oranı 4 Bakanlığın Kararıyla Netleşti

Uzlaştırma Ödül Töreni ve Sempozyumu’nda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konut kiraları konusunda Adalet Komisyonu’nda alınan kararı açıkladı.
Kira Artış Oranı 4 Bakanlığın Kararıyla Netleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Uzlaştırma Ödül Töreni ve Sempozyumu’nda konuştu. Aylardır gündemde olan fahiş kira artışlarıyla ilgili konuşan Bozdağ, milyonlarca kiracıyı ilgilendiren bir açıklama yaptı.

Bakan Bozdağ konut kiralarında yeni bir düzenlemeye gidileceğini belirterek “Konut kiralarında, 1 yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilecek, üzerindeki artışlar geçerli olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanının talimatıyla, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Hazine ve Maliye, Ticaret ve Adalet bakanlıkların yaptığı çalışmalar neticesinde konut kiraları konusunun Borçlar Kanunu’na geçici madde olarak ekleneceğini söyledi.

Uzlaştırma Kapsamı Genişleterek Yargının Yükü Hafifletilecek

Uzlaştırma Kapsamı Genişleterek Yargının Yükü Hafifletilecek
Kaynak: Twitter

Ödül töreni kapsamında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, Türkiye’de uzlaştırma konusunda çok ciddi sonuçlar alındığını, 2017 yılından yaklaşık 3 milyon uzlaştırma kapsamında işin çözüldüğünü ve bunun çok büyük bir sayı olduğunu söyledi.

2021 yılında 230 bin 50 dosyanın, uzlaştırma kapsamında sonuçlandığını açıkladı. Bunun da çok büyük bir sayı olduğunu ancak Türkiye’deki ceza davalarına bakıldığında, bu sayının çok az kaldığına dikkat çekti.

Uzlaştırmanın kapsamını genişletme konusunda yeni adımlar atılacağını, alt-üst sınırda düzenleme getirilmesi konusunda çok kıymetli öneriler aldıklarını dile getirdi.

Hem arabuluculuğun hem de uzlaştırmanın çok önemli müesseseler olduğunu, bunları genişleterek yargı yükünü azaltmayı, halkın adalete güven duygusunu yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Uzlaştırmanın kapsamını açıklayan Bozdağ, hakaret suçlarının bunlardan biri olduğunu ve çok fazla başvuru aldıklarını açıkladı. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile bu suçların arttığına dikkat çeken Bozdağ, hakaretin dünyanın her yerinde suç olduğunu söyledi.

Bu tür durumlarda yargının görevini yapacağının altını çizdi. Ancak ifade özgürlüğü ile hakaret arasında ince bir çizgi olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu