Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati İlk Kez Konut Alacak Vatandaşlara Seslendi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Konut Finansmanı Projesi ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.
Bakan Nebati İlk Kez Konut Alacak Vatandaşlara Seslendi
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz akşam düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunmuş ve konut satışlarını canlandıracak yeni bir proje hazırladıklarını duyurmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nuıreddin Nebati, sosyal medya hesabından üç ayrı paket halinde hazırlanan Konut Finansmanı Projesi’ne dair detayları paylaştı.

İlk Kez Ev Alacaklara Uygun Kredi İmkanı

Bakan Nebati, ilk kez konut alacak vatandaşlara uygun maliyetli kredi imkanı sunacaklarını ve bu kapsamda İlk Evim Konut Finansman Paketi’ni devreye alacaklarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı birinci el konutlarda uygulanmak üzere, 2 milyon TL değerine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisini vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi.

Birinci ve İkinci El Konutlar 10 Yıla Kadar Vade

Projenin ikinci seçeneği olan Genişletilmiş Konut Finansman Paketi’ne dair konuşan Bakan Nebati, “Liralaşma stratejimizi destekleyecek biçimde konut değerinin en az yüzde 50’si 01.04.2022 tarihinden önce açılmış DTH’ın yahut hurda altının TCMB’ye satımı ile karşılanması şartıyla devreye alınacaktır” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Nebati söz konusu pakete dair birinci ve ikinci el konutları kapsayacak 2 milyon TL’ye kadar olan konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisinin sunulacağını belirtti.

İnşaat Firmaları Desteklenecek

Hazine ve Maliye Bakanı projenin detaylarına dair yaptığı açıklamasının devamında, 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt ederek bu fiyatları internet sitesinde kamuoyu ile paylaşan ve kredi veren kuruluşa da bildiren, KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarına yönelik İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi’ni devreye aldıklarını söyledi.

Bu pakete dair bilgilendirmede bulunan Bakan Nebati, 1 Mayıs itibarıyla asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanmasını desteklemek için 20 milyar liralık bir kaynak ayrıldığını ve belirli bir rakama kadar 36 ay vade imkanı sunulacağını belirtti.

Geçtiğimiz ay yapılan açıklamaya göre konut fiyatlarında Şubat ayında büyük artış kaydedilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklama ile Şubat ayında konut fiyatlarında yıllık bazda rekor kırılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.