Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışında 3 Ayrı Paket Hazırlandı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi iki hafta aranın ardından bugün yeniden bir araya geldi. Toplantıda alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışında 3 Ayrı Paket Hazırlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Saat 16.50’de başlayan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrasında millete sesleniş konuşmasnda alınan kararları duyurdu.

Dünyanın ve bölgemizin, savaşların, çatışmaların, siyasi, ekonomik krizlerin, sosyal çalkantıların kıskacında sancılı bir dönemden geçtiği şu günlerde, Türkiye’nin rotasından sapmadan ilerlediğini söyledi.

“Hiç şüphesiz hayat pahalılığı ve enflasyon gibi sonuçları bize de yansıyor “ diyen Erdoğan, 2023 hedefleri ve 2053 vizyonuyla sembolleşen yol haritasına bağlı kalmayı başardıklarını sözlerine ekledi.

Artık her alanda kendi ayakları üstünde durabilen, tüm dostlarına ve kardeşlerine destek verebilen bir Türkiye olduğunu belirtti. Büyük ve güçlü Türkiye için adım adım yürüdüklerini, hiçbir açık ve gizli oyunun bu hedeften uzaklaşmalarına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Türkiye’nin önünün yıllarca siyasi istikrarsızlıkla, suni ekonomik krizlerle, terör örgütleri, vesayet, darbelerle, evrensel kavramların arkasına gizlenmiş sinsi projelerle kesildiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Dar Gelirlinin Alım Gücünü Yükselteceğiz

Dar Gelirlinin Alım Gücünü Yükselteceğiz
Kaynak: Twitter

“İnşallah bugünkü ve bundan sonraki tüm sınamaları da 85 milyon hep birlikte aşarak bizden sonraki nesillere hak ettikleri Türkiye’ye bırakacağız.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların hayat pahalılığı nedeniyle zor günler geçirdiklerini bildiğini, dar gelirli vatandaşların alım gücündeki düşüşün farkında olduklarını belirtti.

Temmuz ayında enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle alım gücünü yükselteceklerini sözlerine ekledi.

Son iki ayda 114 milyon lirayı aşkın tutarın vatandaşlara aktarıldığını açıkladı. Ekonomi programının temelinde istihdamı korumak ve geliştirmek olduğunu söyledi.

“İşsizlik sebebiyle ailesi ve çevresi karşısında boynunun bükük dolaşmayan anlayışla ekonomiyi yönetiyoruz. Yaptığımız yatırımların meyvelerini toplama vaktidir” şeklinde konuşarak, bugün ihracatı ithalatı geçen ülkeler arasında yer aldığımızı ifade etti.

Dengesiz fiyatlamalara karşı mücadele verdiklerini, denetimleri sıkılaştırdıklarını, stokçuluk ve fiyatları etkileme ile ilgili cezaları yeniden düzenlediklerini söyledi.

Erdoğan’dan Konut Sektörünü Canlandıracak Müjdeler!

Yeni müjdeleri duyuran Erdoğan, birincisinin konut almak isteyen vatandaşlar ve konut yapan firmalarla ilgili olduğunu söyledi. Konut finansmanı konusunda 3 ayrı paket hazırladıklarını açıkladı. Bu 3 paketin detaylarını şu şekilde sıraladı:

  • Birinci Paket: İlk defa tek konut sahibi olacak vatandaşlara 2 milyon liraya kadar birinci el konut için yüzde 0.99’luk kredi sağlanacak.
  • İkinci Paket: Birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan’dan önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların MB’ye satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Bu pakette 10 yıla kadar, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi verilecek.
  • Üçüncü Paket: İnşaat sektörüne yönelik olan paket kapsamında Mayıs itibarı ile projelerin bir an önce satılması için 20 milyarlık kaynak ayarlanırken, inşaat halindeki konutların bir an önce satılması hedefleniyor.

Alınan yeni kararlar ile konut arzının artmasını, fiyatların dengeye gelmesini hedeflediklerini söyleyen Erdoğan, TOKİ projelerine hız verdiklerini, düşük gelirli vatandaşlar için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağladıklarını açıkladı.

Küçük ölçekli müteahhitlere şehir içindeki küçük parsellere konut yapabilmeleri için metrekaresini belli fiyatın üzerinde satmamaları şartıyla uygun maliyetli kredi sağlanacağını bildirdi. Kentsel dönüşüm projelerine de hız vereceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.