Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Fiyatlarındaki Artış Şubat’ta Yeni Rekora Ulaştı

TCMB tarafından Şubat ayı konut fiyat endeksi verileri açıklandı. Rapora göre Şubat’ta yıllık bazda rekor artış gerçekleşti.
Konut Fiyatlarındaki Artış Şubat’ta Yeni Rekora Ulaştı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerini açıkladı. Verilere göre konut fiyatlarındaki artış, Şubat’ta yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

TCMB’nin raporuna göre Şubat ayında konut fiyat endeksi, yıllık bazda yüzde 96,4 artış gösterdi. Böylece konut fiyat artışında yeni bir rekor seviyeye ulaşıldı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 13,5 olarak açıklandı.

Konut Fiyat Endeksi Şubat ayı verileri
Kaynak: TCMB

Konut fiyatlarının Şubat ayında enflasyondan arındırılmış artışı ise yüzde 26,6 seviyesinde oldu. Yeni konutlar endeksinde yıllık artış yüzde 102,2 olarak açıklanırken, yeni olmayan konutlarda bu oran yüzde 95,3 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB’nin raporunda, İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endeks verilerine de yer verildi. Buna göre Şubat ayında her üç ilde sırasıyla yüzde 14,6, yüzde 16 ve yüzde 12,7 seviyelerinde artışlar kaydedildi.

Konut Fiyat Endeksi verileri Ocak ayında da rekor kırmış yüzde 77,4 olarak açıklanmıştı. Şubat ayında gerçekleşen fiyat artışı ile bir önceki ayın rekoru kırılmış oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın