Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Ekonomi Modeli ile Rekorlar Kırmaya Devam Ediyoruz

İhracat verilerini yorumlayan Bakan Nebati, tüm zamanların en yüksek aylık ihracatının yakalandığını söyledi. İşte detaylar;
Bakan Nebati: Ekonomi Modeli ile Rekorlar Kırmaya Devam Ediyoruz
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Türkiye’nin dış ticaret rakamlarını değerlendirdi. Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli ile ihracat rekorları kırmaya devam ettiklerini söyledi. Şubat ayında yüzde 6,4 düşerek 18,6 milyar dolar olan ihracat, Mart ayında yüzde 4,4 oranında yükselerek 23,6 milyar dolar oldu.

Şubat ayında yaşanan depremle birlikte ihracatın daraldığına işaret eden Bakan Nebati, Mart ayında yıllık yüzde 4,4 artış göstererek tüm zamanların en yüksek aylık ihracatının yakalandığını vurguladı.

Böylece yıllıklandırılmış ihracatın 255,7 milyar dolara ulaştığını aktardı.

Bakan Nebati: Ekonomi Modeli ile Rekorlar Kırmaya Devam EdiyoruzKaynak: Twitter

Mart ayında otomobil satışlarının yıllık yüzde 57,9 ve hafif ticari araç satışlarının yıllık yüzde 75,3 oranında artış kaydederken satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) bir önceki aya göre 0,8 puan artışla eşik değerinin üzerinde, 50,9 seviyesinde seyrettiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

İhracat verilerinde bir yükseliş söz konusu olsa da ithalatta da artış görülüyor. İthalat geçen yılın aynı dönemlerine göre Ocak’ta yüzde 20,7, Şubat’ta yüzde 10,1, Mart’ta yüzde 4,2 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.