Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati Duyurdu: KGF Limiti 400 Milyar Liraya Yükseldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, teminat yetersizliği sebebiyle kredi alamayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) yönelik açıklamada bulundu. İşte detaylar;
Bakan Nebati Duyurdu: KGF Limiti 400 Milyar Liraya Yükseldi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, deprem sonrası Kahramanmaraş’ta yapılan çalışmalarla ilgili ortak basın toplantısı düzenledi. Nebati, bakanlık bürokratlarının geçen hafta iş dünyası ile sorunlarının çözümüne yönelik toplantı yaptığını bildirdi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) paketinin 50 milyar lirasının deprem bölgesine aktarılmasının çözümüyle birlikte iş dünyasının daha rahat nefes alabilmesi için adımlar attıklarını vurguladı.

Söz konusu problem kapsamında 1 yıl içerisinde kalıcı konutlar inşa edilene kadar soruna ilişkin bazı geçiş dönemi çözümlerinin devreye alındığına dikkat çekti.

Yatırım Destek Paketi Hayata Geçirildi

Bakan Nebati, bu kapsamda Yatırım Destek Paketi’nin ivedilikle hayata geçirildiğini duyurarak şöyle konuştu;

“Çalışanları konteynerlerde ikamet eden KOBİ’lerimize konteyner başına 30 bin lira olmak üzere 10 konteynere kadar destek veriyoruz. Deprem bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerimiz için toplam 20 milyar lira kefalet limiti olan Deprem Bölgesi İşletme Giderleri Destek Paketi ve Deprem Bölgesi Yatırım Destek Paketi’ni ivedilikle hayata geçirdik.”

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen paketler kapsamında halihazırda toplamda 9,5 milyar liralık kredi hacmine ulaşıldığını ve yararlanma imkanının halen devam ettiğini işletmelere hatırlattı.

Deprem felaketi öncesinde açıklanmış olan KGF paketlerinin hacmini 250 milyar liradan toplam 400 milyar liraya yükseltildiğini duyurdu.

Yakın zamanda kurulan Katılım Finans Kefalet AŞ üzerinden de deprem bölgesine özel paketlerin uygulanmaya alınacağının bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın