Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş: Türkiye-Gürcistan Ticaret Hacmi 5 Milyar Dolara Çıkacak

Ticaret Bakanı Muş, Türkiye'nin Gürcistan ve Avrupa Birliği ile ticari ilişkilerine yönelik olumlu değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar...
Bakan Muş: Türkiye-Gürcistan Ticaret Hacmi 5 Milyar Dolara Çıkacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Türkiye-Gürcistan- Avrupa Birliği (AB) Ticaret ve Yatırım Olanakları Çapraz Kümülasyon toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret hacmini değerlendirdi.

Gürcistan ile son dönemlerde ticaret konusunda önemli artışların yaşandığını ifade etti. 2021 yılında ikili ticaret hacminin, bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 üzerinde artış göstererek 2 milyar doları aştığını söyledi.

Hedef 5 Milyar Dolar

Bakan, ikili ticarette aynı zamanda bu yılın Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50’den fazla arttığını aktardı. Mevcut üst düzey ilişkiler ile ticaretin yasal ve lojistik altyapısına yapılmış olan yatırımlar sayesinde, ikili ticarette en kısa sürede 5 milyar dolar seviyesine çıkılacağına inandığını vurguladı.

Muş, Türkiye ile Gürcistan arasında 2008’de imzalanan serbest ticaret anlaşmasını hatırlattı. Söz konusu anlaşmanın güncellenmesi ve genişletilmesi konusunda 2016’da başlatılan çalışmaların sona erdiğini ve bugün bu değişiklikleri imzaladıklarını ifade etti. Anlaşmanın güncellenmesinin ikili ticaretin artırılmasına büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

İmzalanan anlaşma ile halihazırda yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşmalarının (STA) kapsamını tarım ürünleri özelinde genişletildiğini ayrıca hizmet ticaretinin de eklendiğini belirtti. Böylece iki ülke arasında mal ve hizmet ticaretinin aynı zamanda yatırım ilişkilerinin artacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Ekonomisinde Son 10 Yılın En Hızlı Büyümesi Gerçekleşti

Dünya ekonomisinin koronavirüs ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle lojistik, tedarik zincirleri, ham madde, gıda, enerji ve küresel enflasyon alanlarındaki sorunlarla karşı karşıya kalındığını söyledi. Bu şartlar çerçevesinde Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüzde 11 büyüyerek son 10 yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirdiğini vurguladı.

Muş, geçen günlerde açıklanan çeyreklik gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme rakamlarına değindi. Ekonomide ikinci çeyrekte yıllık bazda 7,6 büyüme kaydedildiğini söyledi. Bu rekor büyüme oranlarıyla ihracatta öncü rolü üstlenildiğini ve Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi haline gelindiğini aktardı. Türkiye’nin güçlü performansını sürdürmeye devam ettiğini ekledi.

Ticaret Bakanı, 2021 yılında Türkiye’deki ihracatın bir önceki yıla kıyasla yüzde 33 artışla 225 milyar dolar, dış ticaret hacminin ise yüzde 28 artarak 497 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

AB ile Ticaret Hacmi Geçen Yıl 178 Milyar Doları Aştı

Mehmet Muş ayrıca açıklamalarında Türkiye ile AB’nin ticari ilişkilerine değindi. Çeyrek asrı aşkın süredir yürürlükte olan Gümrük Birliği sayesinde AB ile yakın iş birliğinin sürdürüldüğünü kaydetti. 2021 yılında 178 milyar doları aşan ticaret hacminin gerçekleştiğini söyledi.

AB ile çalışmaların odak noktasının, ihracattaki artış trendinin sürdürülmesi olduğunu belirtti. Bu amaca hizmet etmek üzere çapraz kümülasyonu, Gürcistan’ı da içine alacak şekilde devreye aldıklarını aktardı. Bu sayede Gürcistan ile ikili ticaretin potansiyeline ulaşmasına önemli katkılar sunulduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın