Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş Doğal Gaz Zammına Sebep Olarak Bütçe İmkanlarını Gösterdi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlara dair açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
Bakan Muş Doğal Gaz Zammına Sebep Olarak Bütçe İmkanlarını Gösterdi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçtiğimiz günlerde yapılan elektrik ve doğal gaz zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Muş fiyat artışlarına neden olarak, sübvansiyonlara bütçe imkanlarının yetmemesini gösterdi.

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Muş, doğal gazda halen sübvansiyon olduğunu belirterek, “Bu artışlar, artık bütçenin imkanlarının daha fazla elvermediği için yansıtılmak durumunda kaldı” açıklamasında bulundu.

‘Sübvansiyon Maksimum Seviyede’

Bütçenin tüm imkanların kullanıldığını ve sübvansiyonun maksimum seviyeden yapıldığını aktaran Muş, daha fazla artış durumunda bunun fiyatlara yansıtılması gerektiğini belirtti.

Bakan Muş bütçenin nasıl oluştuğu konusunda ise “Bizim bir enerji kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Dolayısıyla toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.” diye konuştu.

Türkiye olarak enerji ithalatı için ortalama giderin 35-40 milyar dolar olduğunu vurgulayan Muş, pandemi öncesindeki veriler çok sağlıklı olmamakla beraber, geçen sene 51 milyar dolar bu sene 100 milyar doların üzerine çıktığını belirtti. Geleneksel ortalama fiyatım 3 katı enerji faturasıyla karşı karşıya kalındığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Muş: Elektrik Döviz Olarak AB’den Ucuz

Elektrik fiyatlarının ise döviz olarak Türkiye’deki fiyatların Avrupa Birliği’nden çok daha ucuz olduğunu belirten Bakan Muş, “İhracat yapıyorken kullandığımız enerji maliyeti hala oradakilerin altında ama kendi içimizdeki artış, ister istemez sanayicilerimizi zorlayacak” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz günlerde BOTAŞ ve EPDK tarafından doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki yeni fiyat artışları duyurulmuştu. Alınan karar ile konutlarda kullanılan doğal gaz için yüzde 20,4 fiyat artışı yapılırken, elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20 zam yapılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.