Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum’dan Kentsel Dönüşüm ve TOKİ Kampanyası Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları ve Yarısı Bizden Kampanyası'ndaki son duruma dair bilgiler verdi. Detaylar...
Bakan Kurum’dan Kentsel Dönüşüm ve TOKİ Kampanyası Açıklaması
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarında son duruma dair açıklamalarda bulundu. Kurum, Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası‘na yapılan başvurular ve süreç hakkında da bilgiler verdi.

Yarısı Bizden Kampanyası‘na İstanbul’da iki günde 291 binin üzerinde bağımsız birim için 47 bini aşkın başvuru yapıldığını aktardı.

Kurum, gün içinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’na bugün itibarıyla gelen başvuruların sayısını açıklarken, kampanyaya dair bilinmesi gereken bazı bilgileri de iletti.

Yarısı Bizden Kampanyası’nda Başvuru Sayısı Artıyor

“Yarısı Bizden Kampanyası ile konutlarınızın dönüşümünde maliyetin yarısını biz ödüyoruz, evlerinizi TOKİ güvencesiyle dönüştürüyoruz” diyen Kurum, İstanbul’da iki günde gelen başvuru sayısının 291 bin 526, bağımsız birim için 47 bin 400‘e ulaştığını belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @murat_kurum

“İstanbul’da yüzyılın dönüşümü” başlığıyla paylaştığı tabloda ise 100 m² 2+1 daire ve 120 m² 3+1 daireler için kampanyaların detaylarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Kampanyaya başvurusu yapılan konutların incelenmeye başlandığı bilgisini de veren Kurum, kampanyanın aşamalarını da kısaca hatırlattı.

Başvuruyu alındıktan sonra ekiplerin yönlendirilip başvuru yapılan binanın tespitinin yapıldığını belirten Kurum, binada 2/3 çoğunluk sağlanması halinde konutların TOKİ ile dönüştürülmeye başlanabileceğini ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @murat_kurum

Başvuruda bulunulan binalarda Bakanlık uzmanlarınca ön incelemelerin yapıldığının aktarıldığı video paylaşımında ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen’in açıklamalarına yer verildi.

Dertlerinin İstanbul’da artık riskli bina kalmaması ve beklenen depreme hazırlıklı ve güvenli girilmesi olduğunu söyleyen Gürgen, e-Devlet üzerinden ilk günün içerisinde 200 bin müracaat aldıklarını dile getirdi.

“Bütün ekibimizle beraber sahada tespitlerimizi yapıyoruz, vatandaşımızı bilgilendiriyoruz. Onlar da uygun görürlerse birlikte binalarımızı dönüştüreceğiz” diyen Gürgen, vatandaşların da güvenli konutlarda oturmak için kampanyadan duydukları memnuniyeti aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın