Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Yarısı Bizden Kampanyası Başvuru Sayısını Açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sancaktepe tapu teslim töreninde yaptığı açıklamada "Yarısı Bizden" kampanyasına başvuruların başladığını belirtti. Detaylar...
Bakan Kurum Yarısı Bizden Kampanyası Başvuru Sayısını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sancaktepe toplu açılış, 5000. arsa tapu teslim ve millet bahçesi ilk fidan dikim töreninde çeşitli açıklamalarda bulundu. Kurum, “Yarısı Bizden” kampanyasına dair ilk rakamları da açıkladı.

Sözlerine Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin acısını 85 milyon birlikte yaşadıklarını söyleyerek başlayan Kurum, depremlerin ardından geçen 2,5 ayda 120 bin konut sayısına ulaştıklarını kaydetti. Köy konutlarının anahtarlarını teslim ettiklerini de belirtti.

“319 Bin Konut 1 Yılda Teslim Edilecek”

Diğer afet bölgelerinde olduğu gibi zor zamanında vatandaşın yanında olduklarını ifade eden Kurum, inşasına başlanan 319 bin konutu 1 yıl içinde teslim edeceklerini, toplamda 650 bin yeni konut yapacaklarını söyledi.

Yarısı Bizden Kampanyası için İlk Başvuruları Açıkladı

Kurum, kentsel dönüşüm için başlatılan “Yarısı Bizden” kampanyasına de değindi.

İstanbul’daki riskli 1,5 milyon yapı stokunu yenileyeceklerini, hem Anadolu hem de Avrupa Yakası’nda uydu kentler inşa edeceklerini söyleyen Kurum, kalan 500 bin konutu da yerinde dönüştürüp, İstanbul’da tek bir riskli yapı bırakmamayı hedeflediklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @murat_kurum

“Yarısı Bizden” kampanyasına başvuruların başladığını da söyleyen Kurum, “Bugün, 26 Nisan itibarıyla bu saate kadar yapılan toplam başvuru sayısı 10 bin 165 bina. Bu yaklaşık 50 bin bağımsız bölüm ediyor. Yani 200 bin kardeşimiz, ilk saatler itibarıyla bu projeye başvurdu” ifadelerini kullandı.

“Aylık 5 Bin 625 Liradan Başlayan Taksitle Evlere Kavuşturacağız”

Vatandaşın rızası çerçevesinde görüşmelerin yapılacağını ve maliyetin yarısının karşılanacağını belirten Kurum; taşınma yardımı ile kira yardımı verileceğini de ifade etti.

5 bin 250 lira kira yardımı, 10 bin 500 lira da taşınma yardımı yapacakları bilgisini verirken, “Aylık 5 bin 625 liradan başlayan taksitle vatandaşım evine kavuşacak” ifadesini kullandı.

Konuşmasının son kısmında yeşil alanların sayısını artırdıklarının da altını çizen Kurum, bir taraftan da vatandaşların mülkiyet problemlerini çözdüklerini bildirdi. Ayrıca TOKİ ile 81 ilde 1 milyon 200 bin aileye sağlam ve güvenli evler yaptıklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın