Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kurum Yeni Konut Projesinin Detaylarını Açıkladı

Sektörde heyecanla karşılanan konut kampanyasına dair merak edilenleri Bakan Kurum açıkladı. Kampanyaya dair soru ve cevaplar haberimizde;
Bakan Kurum Yeni Konut Projesinin Detaylarını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ev almak isteyenlerin odaklandığı ucuz faizli konut kampanyasıyla ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. Düşük faizli yeni finansman modelinin uygulandığı Yeni Evim Programı’na dair merak edilen soruları Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum yanıtladı.

Dün açıklanan kampanyanın detaylarında, verilecek konut kredilerinin bölgelere göre değişkenlik gösterdiği ve başvuru koşulları arasında ikamet şartının olduğu bildirilmişti.

Özellikle konut satış ve kira fiyatlarındaki artışla birinci sırada yer alan İstanbul’da ev almak istemeyenlerin kampanyadan nasıl faydalanacağı merak konusu olmuştu.

Konuya açıklık getiren Bakan Kurum, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’dan ev almak isteyenler için 1 yıl ikamet şartının olduğunu aktardı.

Diğer iller için ise ikamet şartı olmadığını, sıralanan 7 il dışında herhangi bir ilden, orada ikamet edilmese de ev alınabileceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

16 Ocak Pazartesi gününden itibaren başvuruları başlayacak olan Yeni Evim Programı’nın 81 ilin tamamı için geçerli olduğunun altını çizen Kurum, ilk etapta hedeflenen konut satışının 100 bin olacağını yineledi.

Peşinat Oranı Yüzde 10’u Aşar mı?

Verilecek konut kredilerde yüzde 0,69’dan başlayan faizlerle ve hane gelirinin yüzde 40’ını aşmayacak şekilde taksitlerle müşterilere en fazla 15 yıl vade imkanı sunulacak.

Konut bedelleri için peşinat oranı ise yüzde 10 olacak. Bakan Kurum, talep etmesi halinde ev alan kişinin daha fazla peşinat ödeyebileceğini ancak konut bedeli için belirlenen peşinatın yüzde 10 olduğunu belirtti.

Hangi Evler Kampanyaya Dahil?

Kampanyaya yalnızca sıfır evlerin dahil olduğu, ikinci al konut satışlarında kampanyadan faydalanılamayacağı bildirilmişti.

Bakan Kurum, “Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün ürettiği projeler; GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dâhil olacaklar” dedi.

Yeni yapılan evlerin tamamlanma durumuna göre yapılacak başvurulara ilişkin de bilgi vererek, “81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar ile bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projeler kampanyaya dâhil olacak” şeklinde ifadede bulundu.

Kampanya için Yaş Sınırı Var mı?

Kampanyaya katılım için yaş sınırının olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Kurum, bankaların kredi verebileceği herkesin katılım hakkının olduğunu söyledi.

Reşit sayılan vatandaşların başvuruda bulunma hakkının olduğunu belirten Bakan, “18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek” dedi.

Kimler Kampanyadan Faydalanacak?

Kampanyadan faydalanacak kişilerde aranan bir diğer koşul da ev sahipliği maddesi oldu. Ev sahibi olanların kampanyaya başvuramayacağı açıklanmıştı.

Kişinin üzerine ev yokken, eşinin ev sahibi olması koşulunda durumun ne olacağı merak edilirken, Kurum, eşlerden birinin konutu olması halinde başvuru hakkının olmayacağını açıkladı.

Ancak hanede bulunan ve sigorta kaydı olan 18 yaşını geçmiş çocuklara kampanya hakkı sunulduğunu söyledi.

Bakan, “Eşlerden birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacak. Hanede 18 yaşını geçmiş, SGK kaydı bulunan genç ise hanede ev varsa bile başvuruda bulunabilecek” dedi.

Miras yoluyla üzerinde ev bulunanların başvuru hakkının olduğunu söyleyerek, “Verasetle ev sahibi olan vatandaşlarımız başvuru yapabilecek” şeklinde açıklama yaptı.

Son bir yıl içinde ev satan birinin ise kampanyadan yararlanamayacağını ekledi.

Başvuru Süreci Nasıl Olacak?

Başvuruları 16 Ocak’ta başlayacak kampanya için başvuru ücreti alınmayacağını açıklayan Kurum, TOKİ benzeri bir çekiliş de yapılmayacağını açıkladı.

Öncelikle satın alınacak konutun belirlenmesi gerektiğini belirterek, talep edilen konuta ilişkin bankalara başvuru yapılacağını ve sürecin ona göre şekilleneceğini açıkladı. Kurum’un açıklaması şöyle:

“Konut almak isteyen, bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek.”

Alınan Evler Satılabilecek mi?

Kampanya kapsamında satın alınan evlerin satılıp satılamayacağına da açıklık getiren Kurum, 5 yıl şartını açıkladı. İstisnai durumlar dışında evlerin satışına izin verilmeyeceğini şöyle duyurdu:

“Ölüm, boşanma gibi mücbir sebepler dışında 5 yıl boyunca satılamayacak. Yine son 1 yıl içinde konut satışı yapan da projeden faydalanamayacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın