Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca’dan Yatağa Bağımlı Seçmenler için Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimler öncesinde yatağa bağımlı seçmenlerle ilgili açıklama yaptı. Detaylar haberde;
Bakan Koca’dan Yatağa Bağımlı Seçmenler için Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekili seçimleri yaklaşırken, yatağa bağımlı seçmenlerin oy kullanma işlemlerine ilişkin bazı açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca imzasıyla, 14 Mayıs’taki seçimlerde oy kullanacak hastaların durumuna dair il sağlık müdürlüklerine yazı gönderildi.

Seçim Günü Hasta Seçmenlere Kolaylık

Vatandaşların en temel haklarından biri olan oy kullanma hak ve sorumluluklarının yerine getirilebilmesinin önemine değinilen yazıda, seçim günü hastanede yatan ve evde sağlık hizmeti kapsamında sağlık hizmeti aldığından hareket etmekte zorlanan seçmenlerin oy kullanma işlemlerini kolay hale getirmek amacıyla yapılması gerekenler belirtildi.

Buna göre 14 Mayıs seçim günü hastanede yatan ve evde sağlık hizmeti alan yatağa bağımlı seçmenlerden, talepte bulunanlar, ambulanslar ya da hasta nakil araçları vasıtasıyla oy verecekleri merkezlere götürülüp getirilecek.

Bu konumda olan seçmenlere oy kullanma kolaylığı sağlanacağına ilişkin bilgilendirmede bulunulacak.

GCM Yatırım Banner

Koca, Sosyal Medya Hesabından Paylaştı

Bakan Koca’nın sosyal medya hesabından da paylaştığı üzere, illerdeki evde sağlık hizmetleri koordinasyon merkezleri, 14 Mayıs günü oy kullanma saatleri süresinde açık tutulacak.

İstekte bulunan hastalar için evde sağlık hizmeti sunan hasta nakil araçları ve ambulanslar, seçmenleri oy verecekleri merkeze götürüp, oy verme işlemlerinin ardından geri getirecek. Bu noktada ambulanslar açısından acil sağlık hizmetlerinin aksamamasına özen gösterilecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @drfahrettinkoca

Oy kullanmaya götürülecek hastalara bir sağlık personeli de refakat edecek. Bu uygulamalarla gerekli koordinasyon il sağlık müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

Öte yandan Bakan Koca, yatağa bağımlı seçmenlerin seyyar sandıklarda oy kullanabilmesine ilişkin durumlarını bildirir hekim raporu ile birlikte Yüksek Seçim Kurulu’na yapacakları başvuru süresinin 2 Nisan’da dolduğunu hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın