Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca Uyardı: Vaka Artabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 salgınındaki son durumu paylaştı. Vaka sayısında artış yaşanabileceğini söyleyerek, uyarılarda bulundu.
Bakan Koca Uyardı: Vaka Artabilir
HABER GİRİŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19’da son gelişmeleri paylaştı. Gazetecilere açıklama yapan Koca, ülkede vaka sayılarının artabileceğini söyledi. Hatırlatma dozunun önemini yineledi. Hastalığın dalgalı seyirde devam ettiğini söyleyerek, dönem dönem vaka sayılarında artış yaşanabileceğini kaydetti.

Avrupa’da artışa geçen vaka sayılarına atıf yapan Sağlık Bakanı, benzer durumun Türkiye için de geçerli olabileceği uyarısında bulundu. Bakan Koca’nın açıklaması şöyle:

“Avrupa’da vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Bu durumun bize yansıması genellikle 3-4 hafta sonra oluyor. Bizde de vaka sayılarında artışlar olabilir. Dediğim gibi artık Covid ile yaşamayı öğrendik.”

Bakan, ayrıca salgının henüz ortadan kalkmadığını vurguladı. 2 yıllık süreçte sağlık sektörünün önemli bir tecrübe kazandığını ifade ederek, “Gerek aşı olma oranları gerek tedavide elde edilen başarı, hastalığın etkisinin azalmasında etkili oldu” dedi.

“Hatırlatma Dozlarını İhmal Etmememiz Önemli”

“Önemli bir tedbirimiz de aşılar” diyen Koca, özellikle İleri yaştaki tüm vatandaşların hatırlatma dozu aşılarını olmalarını yineledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan, “Covid-19 artık bir korku unsuru olmamalı. Riskli gruplarda hatırlatma dozlarını ihmal etmememiz önemli” dedi.

Hatırlatma dozu aşılarında herhangi bir sorunun olmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Kasım-Aralık öncesi hazırlığımızı yapalım, büyüklerimize bir an önce aşılarını tamamlatalım. Ben kendim de dahil olmak üzere bütün aileme TURKOVAC aşısı yaptırdım. Aşı etkilerini de yan etkilerini de merkezi olarak takip ediyoruz. Aşı yan etkilerine yönelik tedbir gerektirecek özel bir durum tespit edilmedi.”

“Grip Aşımız Yeterli”

Kış dönemine girilen süreçte grip aşıları ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayan Koca, grip aşılarının ülkeye ulaştığını ve dağıtımına başlandığını söyleyerek, yeterli miktarda aşının bulunduğunu paylaştı.

“Açıktan Atama Kadrolarına Başvuru 29 Eylül Perşembe Sonlanıyor”

Bakan Koca, kamu hastanelerine dönmek isteyen hekimlerin başvuruları hakkınd da açıklama yaptı.

Koca, “Kamu hastanelerine dönmek isteyen hekimlerin başvuru sayısı 7 bini geçti. Açtığımız açıktan atama kadrolarına başvuru süresi 29 Eylül Perşembe günü sona eriyor. Talebin yoğunlaşarak artacağını düşünüyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.