Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca Randevu Sorununa Bulunan Çözümü Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, doktor randevularında yaşanan sorunun çözümüne ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Ayrıntılar haberde;
Bakan Koca Randevu Sorununa Bulunan Çözümü Açıkladı
HABER GİRİŞ

Son dönemde hastanelerde doktor randevusu almakta güçlük çekilmesi üzerine gözler Sağlık Bakanlığı’na çevrilmişti. Konuya ilişkin çözüm önerisi beklenirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi. Gazetecilere açıklama yapan Bakan Koca, hastane randevularına ilişkin yeni tedbirlerin alındığını söyledi.

“Her gün iyileştirmeler yapıyoruz bu konuda. Tamamen istediğimiz noktada olmasa da sorun giderek azaldı” diyerek, kamuya dönen hekimlere atıf yaptı.

Yaklaşık 6 bine yakın hekimin yeniden atama sonrası kamuya döndüğünü söyleyen Koca, doktorların bir aylık süre zarfında göreve başlayacaklarını ekledi.

Doktor sayısındaki artışla birlikte randevu sorununun kademe kademe azalacağını ifade etti.

Kota Sistemi Gündeme Gelmişti

Randevu sorununa çözüm olarak kota sistemi getiriliği ve bir aylık süre zarfında 3’ten fazla randevu alınamayacağına ilişkin iddialar gündeme gelmişti. Söz konusu iddiayı Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Doktorlar, bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlarda kota sisteminin uygulamaya konulması için bilgi işlem merkezleri ve bilgisayar firmalarına bilgi verildiğini açıklamışlardı.

Eylül ayında randevu talebinde bulunan hastalara “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” mesajlarının gönderildiği bilgisini paylaşmışlardı.

Sağlık Bakanlığı, konuya ilişkin açıklamasında iddiaları yalanlayarak randevu kotası uygulamasının olmadığını savunmuştu.

Bakanlık açıklamasında, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınan randevularda yeni bir düzenleme yapılmadığı, randevulara herhangi bir sınır getirilmesinin söz konusu olmadığı belirtilmişti.

Bu açıklamadan önce MHRS üzerinden verilen randevu uyarısının güncellediği, “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” uyarısının değiştirilerek, “Aktif 3 randevunuz bulunmaktadır. Randevunuzu gerçekleştirdikten sonra yeni randevu alabilirsiniz” ibaresinin yer aldığı görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın