Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişci’den Afet Bölgesinde Hayvancılığa Destek Mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yıkıcı depremlerden etkilenen illerde hayvansal üretim gerçekleştiren vatandaşların zararlarının telafi edileceğini açıkladı. Detaylar...
Bakan Kirişci’den Afet Bölgesinde Hayvancılığa Destek Mesajı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Merkezi’nde düzenlenen “Arıcılara Şeker Desteği” programında çeşitli açıklamalarda bulundu. Kirişci, hayvansal üretimde üreticilerin uğramış olduğu zararların tamamının telafisi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Kirişci, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde üreticilerin uğradığı zararların tamamını telafi çalışmaları kapsamında kısa süre içinde hayvan dağıtımına da başlanacağı bilgisini verdi.

Kırsaldaki Hasar Tespit Çalışmalarında Son Durum

Afet bölgesi ilan edilen illerin ülkenin stratejik öneme sahip tarımsal üretim merkezleri olduğunu vurgulayan Kirişci, kırsalda gerçekleştirilen hasar tespit çalışmaları ile ilgili veriler paylaştı.

Bugün itibarıyla yıkılan ahır ve ağıl sayısının 11 ilde 16 bin 975’i bulduğunu, 8 bin 101 büyükbaş hayvan ve 70 bin 806 küçükbaş hayvanın telef olduğunu belirtti. 13 bin 691 arılı kovanın hasarlı olduğunu sözlerine ekledi.

Afet bölgesinin hayvancılığın yüzde 17’sini oluşturduğuna dikkat çekerken, “Bundan dolayı 11 il adına önemli bir sorumluluğumuzun olduğunun farkındayız. Hayvansal üretimde üreticilerimizin uğradığı zararların tamamını telafi etmek için hayvan dağıtımına da yakında başlayacağız” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @VahitKirisci

Depremzede çiftçilerin hayvansal üretime yönelik ihtiyaçlarının giderilmesi adına 16 bin ton yem ve 16 bin 539 hayvan çadırı dağıtılarak, 130 bin ton süt toplandığı bilgisini verdi.

Türkiye Genelinde Destek Tutarı 58 Milyar Liraya Ulaştı

Çiftçilere tam destek verdiklerini göstermek amacıyla “Sen Üret Yeter” sloganını geliştirdiklerini belirten Kirişci, 11 ilde toplam 8,2 milyar liralık destek verdiklerini, Türkiye geneli verilen desteğin ise 57,6 milyar liraya ulaştığını ifade etti.

Afet bölgesindeki binbir çeşit bitkinin arıcılığı önemli hale getirdiğine de dikkat çeken Bakan, bölge ekonomisi içinde arıcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin önemine değindi.

Yüzde 100 hibeli olarak şeker dağıtımının kararını aldıklarını söyleyen Kirişci, 12 ildeki 10 bin 328 arıcının 1 milyon 340 bin arılı kovanı için 5 bin ton besleme şekeri dağıtımına 28 Nisan itibarıyla başlandığını belirtti.

“Bu yüzyılda savunma sanayi ne kadar önemliyse tarım da önemli” diyen Kirişci, sözlerinin devamında “Türkiye Yüzyılı’nın ana ekseni tarım ve gıda sektörü olacaktır” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.