Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişçi: Sözleşmeli Üretim Yaygınlaşacak

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, Türkiye'deki tarımsal faaliyetler hakkında konuşarak, sözleşmeli üretimin yaygınlaşacağını söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Kirişçi: Sözleşmeli Üretim Yaygınlaşacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Konferans Salonunda tarım sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek tarımsal üretimin daha iyi yerlere gelmesi konusunda konuştu.

Bakan Kirişçi, gıda ve arz güvenliğinin tüm dünyada milli güvenlik meselesi haline geldiğini söyledi. Bu yüz yılda su ve gıdanın ön planda olacağını vurguladı.

Sözleşmeli üretime yönelik dünkü açıklamalarını yineleyen Kirişçi, Türkiye’de ekilmeyen arazinin kalmayacağını, planlı üretime geçileceğini ve sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılacağını söyledi.

“Dış Ticarete 2 Milyar Dolar Katkı Sağlanacak”

Üretim yapılan alanların kayıtlı hale geleceğini, suya göre tarım yapılacağını ve tarımsal hasılanın artırılacağını bildirdi. Söz konusu düzenlemeler kapsamında kısa dönemde üretim alanının 24 milyon dekar, bitkisel üretimin 5,6 milyon ton, tarımsal hasılanın 40 milyar lira artacağını vurguladı. Dış ticarette de 2 milyar dolar ilave katkı sağlanacağını kaydetti.

Küresel iklimin tarıma etkileri hakkında konuşan Kirişçi, sürecin Türkiye’ye olan etkisini azaltmak için politikaların olduğunu ifade etti. Türkiye’yi tarımsal üretimde ilk 10’a çıkaracaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Aydın’a verilen destekler hakkında konuşan Kirişçi, yatırımlar bitkisel üretimde yüzde 120’lik, büyükbaş hayvan varlığında yüzde 149’luk, küçükbaş hayvan varlığında yüzde 96’lık, kanatlı hayvan varlığında ise yüzde 47’lik artış gerçekleştiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın