Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kirişçi: Sözleşmeli Üretim Yaygınlaşacak

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, Türkiye'deki tarımsal faaliyetler hakkında konuşarak, sözleşmeli üretimin yaygınlaşacağını söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Kirişçi: Sözleşmeli Üretim Yaygınlaşacak
Son Güncelleme: 

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Konferans Salonunda tarım sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek tarımsal üretimin daha iyi yerlere gelmesi konusunda konuştu.

Bakan Kirişçi, gıda ve arz güvenliğinin tüm dünyada milli güvenlik meselesi haline geldiğini söyledi. Bu yüz yılda su ve gıdanın ön planda olacağını vurguladı.

Sözleşmeli üretime yönelik dünkü açıklamalarını yineleyen Kirişçi, Türkiye’de ekilmeyen arazinin kalmayacağını, planlı üretime geçileceğini ve sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılacağını söyledi.

“Dış Ticarete 2 Milyar Dolar Katkı Sağlanacak”

Üretim yapılan alanların kayıtlı hale geleceğini, suya göre tarım yapılacağını ve tarımsal hasılanın artırılacağını bildirdi. Söz konusu düzenlemeler kapsamında kısa dönemde üretim alanının 24 milyon dekar, bitkisel üretimin 5,6 milyon ton, tarımsal hasılanın 40 milyar lira artacağını vurguladı. Dış ticarette de 2 milyar dolar ilave katkı sağlanacağını kaydetti.

Küresel iklimin tarıma etkileri hakkında konuşan Kirişçi, sürecin Türkiye’ye olan etkisini azaltmak için politikaların olduğunu ifade etti. Türkiye’yi tarımsal üretimde ilk 10’a çıkaracaklarını söyledi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Aydın’a verilen destekler hakkında konuşan Kirişçi, yatırımlar bitkisel üretimde yüzde 120’lik, büyükbaş hayvan varlığında yüzde 149’luk, küçükbaş hayvan varlığında yüzde 96’lık, kanatlı hayvan varlığında ise yüzde 47’lik artış gerçekleştiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu