Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişci: Kırmızı Et Fiyatları Geriliyor

Bakan Kirişci, gündeme ilişkin konuşarak vatandaşın almakta zorlandığı kırımızı etin fiyatının gerilediğini söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Kirişci: Kırmızı Et Fiyatları Geriliyor
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Soğanın ve vatandaşın almakta zorlandığı kırmızı etin fiyatlarına yönelik konuştu.

NTV’ye katılan Bakan Kirişci, et fiyatlarının gerilediğini ileriye gidişin söz konusu olmadığını kaydetti. Kasap reyonu olan marketlerde fiyat garantili ürün verdiklerini dile getirdi.

“Soğan Arzında Bir Sorun Yok”

Kirişci, uygulamanın İstanbul’da başladığını başarılı olduğunu gördüklerinde Ankara’da da uygulayacaklarını bildirdi. Kıymayı 190 liradan satmaları karşılığında marketlere ürün verdiklerini söyledi. Et Süt Kurumu’nun durması gereken yer regülasyon olduğunu kaydetti.

Son bir yılda fiyatı yüzde 659 artan ve özellikle son günlerde kilosu 30 TL’ye çıkan kuru soğan hakkında konuşan Kirişci, ürünün arzında herhangi bir sorun olmadığını bildirdi.

Şu an Adana halinin aranmasında soğan fiyatlarının 11-12 liraya geldiğinin duyulacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye Kendisine Yetiyor”

Bakan, tarım ürünlerine karşı spekülatif davranışların karşılık bulduğunu belirterek, patates içinde üretim fazlasının olduğunu kaydetti. Kirişci, “Buradan ilerisi artık Ticaret Bakanlığımızı ilgiledirdiği için bakanlık olarak görev alanımızın dışına çıkmış oluyor.” dedi.

Ayrıca hububatta geçen yıla göre yüzde 8’lik bir artış beklentisi olduğunu bildirdi. Türkiye’nin kendisine yeterlilik noktasında iyi durumda olduğunu vurguladı.

Bakan Kirişci, deprem bölgesinde 8 bin 200 büyükbaş hayvanın telef olduğunu söyledi. 1, 4 milyar liralık ilave yem desteği verdiklerini, tarımsal desteklerin 57,6 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.