Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kirişci: Dünyada Amerika’dan Sonra İkinci Sıradayız

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarım sektörü temsilcileriyle bir araya gelirken, İHA'ların yangınla mücadelesinde Türkiye'nin dünyadaki konumuna değindi. Detaylar...
Bakan Kirişci: Dünyada Amerika’dan Sonra İkinci Sıradayız
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kırıkkale’de tarım sektörü temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıya katılım gösterdi. Türkiye’nin tarımsal ihracatındaki son durumdan bahseden Kirişci’nin gündeminde orman yangınlarına karşı verilen mücadele de vardı.

İHA’ların yangınla mücadelesinde Avrupa’da ilk sıradaki ülke olduklarını söyleyen Kirişci, dünya genelinde ise Amerika’dan sonra ikinci sırada olduklarını ifade etti.

Kirişci’den Tarımsal İhracat Vurgusu

Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuşan Bakan, sözlerine Türkiye’nin tarımsal ihracatta dünyada söz sahibi ülkelerin başında geldiğini belirterek başladı.

Ülkenin tarım alanında 30 milyar dolarlık ihracatının olduğunu ve bu başarının üreticinin katkısıyla olduğunu ifade etti.

“AB’de Coğrafi İşaret Tescilli 9 Ürünümüz Var”

Üreticileri koruma konusunda önemli çalışmalar yaptıklarına değinen Kirişci, tarımda markalaşmanın öneminden de bahsetti.

26 yılda Türkiye’de 1170 tarım ve gıda coğrafi işareti tescil edilmişken bunun 1159’unun 21 yılda tescil edildiğinin altını çizerken, “Avrupa Birliği’nde coğrafi işaret tescilli 9 ürünümüz var” şeklinde sözlerini sürdürdü.

“İHA’ların Yangınla Mücadelesinde ABD’den Sonra 2. Sıradayız”

Kirişci’nin gündeminde orman yangınlarıyla mücadele de vardı.

Özellikle orman yangınlarıyla mücadele için 21 uçağa sahip olunduğunu, toplamda 75 yangın helikopteri ve 8 İHA ile bir hava filosu kurulduğunu belirtti.

Orman yangınlarıyla mücadele konusunda arazöz, ilk müdahale aracı, greyder ve dozerden oluşan 4 bin 981 kara aracının bulunduğu bilgisini verdi.

İHA’ların yangınla mücadelesinde Avrupa’da ilk ülke olduklarını söyleyen Kirişci, dünyada da Amerika’dan sonra ikinci sırada olduklarının altını çizdi.

“Ormanlarımızı adeta 776 kuleden sürekli 7/24 takip ediyoruz. Bunların 184’ü akıllı kule. İnsan olmadan da oradan o bilgileri toplamamız mümkün” diyen Kirişci, kırsalda her bir ailenin evine asgari ücret girmesini sağlayacakları konusuna da değindi.

“Her Aileden Bir Kişi Mutlaka Sosyal Güvenceye Sahip Olacak”

Her aileden bir kişinin mutlaka sosyal güvenceye sahip olmasını sağlayacaklarını söyleyen Kirişci, bunun kırsaldan kente göçü önleme konusunda önemli bir adım olacağını ifade etti.

“Bunu da akıllı köy projesiyle gerçekleştireceğiz” diyen Kirişci, akıllı köy konseptine uygun ev sahibi olmak isteyen her bir köy sakininin ilk evim projesinde olduğu şartlarda ev edinmelerini gerçekleştirecekleri bilgisini verdi.

Kendi evi olup bunu kırsala uygun hale getirmek isteyenlere de özel finans sağlayarak bu binaların, yapıların değişim ve dönüşümünü gerçekleştireceklerini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu