Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır’dan Merkez Bankası’nın Yeni Programına Yorum

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, TCMB'nin Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi Programı'nın cari denge ve fiyat istikrarına katkı sağlayacağına işaret etti.
Bakan Kacır’dan Merkez Bankası’nın Yeni Programına Yorum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır bugün resmi X hesabı üzerinden İstanbul’da gençlere yönelik bir mali destek programının başlatıldığını duyurdu. Başlatılan Yetenek İstanbul mali destek programıyla gençlerin dijital yetkinliklerinin geliştirmesi ve istihdamlarının sağlanması hedefleniyor.

Bakan Kacır paylaşımında, Yetenek İstanbul mali destek programı kapsamında İstanbul’daki belediyeler üniversitelerin birlikte çalışacağına işaret etti.

Program kapsamında, gençlerin dijital alanlarda iş sahibi olacağını ifade etti.

Cari Denge ve Fiyat İstikrarına Katkı Sağlayacak

Bakan Kacır bugün bir başka paylaşımında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) Programı’na de değindi. YTAK Programı’nın yüksek teknoloji yatırımlarını hızlandıracağını, cari denge ve fiyat istikrarına da katkı sağlayacağını ileri sürdü.

YTAK ile bugün Resmi Gazete’de yayımlanan “Yatırım Projelerinin Stratejik Öncelik ve Teknik Değerlendirmesine Dair Tebliği” işaret eden Kacır, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Merkez Bankası, teknolojik ve stratejik yatırımlara odaklanan, yıllık 100 milyar TL olmak üzere üç yılda 300 milyar TL limit tahsis edilmesi planlanan yeni Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi Programını duyurdu.”

281 Adet Stratejik Öncelikli Ürün

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, teknoloji ve strateji değerlendirmesi yapan Kacır, proje hakkında şu bilgileri verdi;

  • 1 milyar TL ve üzeri düzeyde yatırım projeleri için
  • 281 üründen oluşan Stratejik Öncelikli Ürün
  • 261 başlıktan oluşan Teknoloji Alanları Listesi

Programın, yatırımcılara uzun vadeli ve uygun koşullarda yatırım kredisine erişim sağlayacağının altını çizerek, bunun yüksek teknoloji yatırımlarını da hızlandıracağını savundu.

Bakan Kacır, Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi ile cari denge ve fiyat istikrarına katkı sağlanacağını da öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.