Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır: Milli Üretim Kabiliyetlerimizi Üst Düzeye Çıkaracağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Türkiye'nin yerli ve milli üretim kabiliyetlerinin en üst düzeye çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Detaylar...
Bakan Kacır: Milli Üretim Kabiliyetlerimizi Üst Düzeye Çıkaracağız
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakanlığın 100 günlük icraatlarını anlatırken Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmenin gayretinde olduklarını söyledi. Yerli ve milli üretim kabiliyetlerinin en üst düzeye çıkarılmasının hedeflendiğine dikkat çekti.

Milli Teknoloji Hamlesi odaklı olarak bölgesinde güçlü, küresel düzende oyun kurucu ülkelerden biri olmak adına yerli ve milli üretim anlayışına büyük önem gösterdiklerinin altını çizdi.

“Türkiye Küresel Üretim Olma Statüsünü Perçinleyecek”

Kritik teknolojilerdeki yerli ve milli üretim kabiliyetlerini önümüzdeki dönemde en üst düzeye çıkaracaklarını söyleyen Kacır, yüksek katma değeri ön planda tutan yapısal dönüşümleri de birer birer hayata geçirdiklerini ifade etti.

Sanayinin yeşil ve teknolojik dönüşümünün sağlanmasının yanı sıra nitelikli insan kaynağının sürekli geliştirilmesiyle Türkiye’nin küresel üretim üssü olma statüsünü perçinleyeceğini sözlerine ekledi.

Bakan Kacır’ın ilk 100 günlük görev sürecinde 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illeri ayağa kaldıracak yatırımların yanı sıra pek çok proje dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bu süreçte arktik bilimsel araştırmalar, Togg, uzay teknolojileri, TEKNOFEST ve OSB’ler gibi pek çok konu gündeme geldi. Yerli ve milli otomobil Togg, düzenlenen törenlerle pek çok ülkenin devlet başkanlarına teslim edildi.

Türkiye Uzay Ajansı, NASA tarafından 11 yıldır düzenlen “Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması”nın bu yıl ilk kez paydaşlarından biri oldu.

TEKNOFEST Tarihe Geçti

TÜBİTAK destek programlarının üst limitlerinin önemli ölçüde artırıldığı dönemde, TEKNOFEST, Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara’da 1 milyona yakın teknoloji ve bilim meraklısıyla buluştu ve organizasyon, başkent tarihinin en büyük teknoloji etkinliği olarak kayıtlara geçti.

Bakan Kacır dün ise Güney Kore’nin önde gelen şirketlerinin yöneticileriyle yatırım fırsatlarını değerlendirmek için bir araya gelmişti. Bakan, Hyundai, LG Electronics ve Samsung yöneticileriyle Türkiye’ye yatırım fırsatları üzerine toplantılar yaptıklarını duyurmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.