Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır Duyurdu: Milyon Dolarlık Finansman Hesaplarda

Bakan Kacır, deprem bölgesindeki KOBİ'ler için açıklanan milyon dolarlık finansmanın hesaplara yatırılmaya başladığını duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Kacır Duyurdu: Milyon Dolarlık Finansman Hesaplarda
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın Temmuz’da müjdelediği 450 milyon dolarlık finansmanın işletmelerin hesaplarına yatırılmaya başladığını duyurdu.

Yaptığı yazılı açıklamada Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremlerden etkilenen KOBİ’ler için açıkladığı finansman için detayları paylaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak deprem bölgesini öncelikleri olduğunu vurgulayarak, Erdoğan’ın “Deprem bölgesi önceliğimiz.” mesajıyla harekete geçtiklerini bildirdi. Bir an önce bölgedeki büyük-küçük sanayi sitelerindeki yıkımın etkilerini en aza indirmek için çalıştıklarının altını çizdi.

Deprem Bölgesinde Çalışmalar Sürüyor

Bununla birlikte bölgede bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeleri kapsayacak çalışmalar da yapıldığını söyleyen Bakan Kacır, şöyle devam etti;

“31 Ekim’de Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu, Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliğiyle yürüttüğümüz Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında başvurusu onaylanan işletmelerimize ödemeleri yapmaya başladık.”

GCM Yatırım Banner

İşletmelerin hesaplarına destek tutarlarının yatırılmaya başlandığını bildirerek, 11 ilde başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye 925 milyon liralık finansmanın aktarıldığını kaydetti.

Başvurular 0 Bine Ulaştı

Programa başvurularda yoğun talep olduğunu dile getirerek, şu an başvuruda bulunan işletme sayısının 50 bine ulaştığını belirtti. 450 milyon doların tamamının bölge işletmelerine aktarılacağının altını çizdi.

Bütçenin tamamı kullanılana kadar programa başvuruların alınmaya devam edeceğini vurgulayan Bakan Kacır, “Deprem bölgesinde canlanma sağlayacak bu desteğe yeni fonlar eklemek için çalışmalarımız da ayrıca devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

İşletme Başına 750 Bin Liraya Kadar Ödeme Yapılacak

Açıklamaya göre Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteği, 36 ay süreyle uygulanacak.

Desteğin ilk 24 ayında KOBİ’ler ödeme yapmayacak. Sonraki 12 ayda ise ödemeler 3 taksitte gerçekleştirilecek.

Söz konusu programla işletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlanacak. Tamamen faizsiz olan program içinse işletmelerden teminat istenmeyecek.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.