Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır Çinli Yatırımcıları Türkiye’ye Davet Etti

Bakan Mehmet Fatih Kacır'ın liderliğinde gerçekleşen Çin ziyaretinin, Çinli yatırımcıları Türkiye'ye çekme hedefiyle önemli bir aşamaya ulaştığı bildirildi. İşte detaylar;
Bakan Kacır Çinli Yatırımcıları Türkiye’ye Davet Etti
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 8 şehirde 2 ulusal hükümet bakanı ve 1 eyalet bakanı ile gerçekleştirdiği Çin ziyaretine ilişkin bilgi verdi. Çin’de 7 şirketi ziyaret ettiklerini bildiren Kacır, elektrikli araç ve batarya teknolojilerinde öncü firmaları Türkiye’ye yatırıma davet ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin yatırımlarla büyüyeceğini dile getiren Bakan Kacır; üretimle, istihdamla, ihracatla kalkınmaya devam edileceğinin altını çizdi.

Çin ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunarak, ziyaretin son gününde Shenzen’de dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi BYD Başkanı Wang Chuanfu ve ekibiyle bir araya geldiklerine dikkat çekti. Üretici firma ile verimli bir toplantı yaptıklarını ve yakın diyaloğu sürdüreceklerini vurguladı.

Bakan Kacır açıklamasında, Türkiye’deki araştırma ve geliştirme (AR-GE) merkezinde 1000’den fazla çalışanı bulunan Huawei’de ise yeni nesil mobilite ve enerji çözümlerine şahit olduklarına dikkat çekti.


Çin ziyareti kapsamında son duraklarının Gouangzhou’da merkezi bulunan yılda 2,5 milyon araç üreten GAC firması olduğunun bilgisini verdi. Görüşmelerde, elektrikli araç ve batarya teknolojilerinde öncü firmaları Türkiye’ye yatırıma davet ettiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Kacır ziyarete ilişkin, “Türkiye, yatırımlarla büyüyecek, üretimle, istihdamla, ihracatla kalkınmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın