Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kacır, Türkiye’ye Yatırım Çekmek için Çin’e Gitti

Çinli yetkililerle bir araya gelerek Türkiye’deki fırsatlar hakkında bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, Türkiye’nin AB’ye açılan bir kapı olduğunu belirtti.
Bakan Kacır, Türkiye’ye Yatırım Çekmek için Çin’e Gitti
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Pekin’de Çinli yetkililerle bir araya geldi. Türkiye’nin sanayi ve teknoloji kapasitesiyle ilgili bilgiler veren Kacır, Türkiye’nin elde ettiği kabiliyetlerin yakından takip edildiğini belirtti.

Çin firmalarının Türkiye’ye yatırım yapması konusunda nasıl hareket edileceğini değerlendirdiklerini söyleyen Bakan, elektrikli araç ve batarya alanında Türkiye’yi üretim üssü haline getirmek istediklerini aktardı.

Türkiye’nin otomobili Togg’un bu alanda atılan önemli bir adım olduğunu, otomotiv endüstrisinin dönüşümüne hız kazandırdığını ifade etti. Türkiye’de gelecek dönemlerde yatırımlarla birlikte araç ve batarya alanında kapasiteyi artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

“Türkiye AB’ye Açılan Bir Kapı”

Fatih Kacır, Türkiye’nin güneş enerjisi alanında Avrupa’da birinci ve dünyada dördüncü ülke olduğunun altını çizdi ve rüzgar enerjisi konusunda dünyanın en iddialı üreticilerinden biri olduğunu paylaştı.

Yenilenebilir enerji teknolojilerindeki kabiliyetleri ortak projelerle daha ileri düzeylere taşıyabilmeyi düşündüklerini bildirdi. Bunların yanında yenilikçi nükleer sistemlerin Türkiye ile Çin arasında potansiyel iş birliği alanı olabileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin Gümrük Birliği üyesi ülkesi olarak Çin markaları için Avrupa Birliği’ne açılan bir kapı olduğunu savunan Kacır, Çin firmalarına yatırım imkanlarını sunduklarını söyledi.

Bakan, Çin’deki programı kapsamında Çinli şirketlerin yöneticileri ve yetkilileri ile bir araya gelerek elektrikli araç batarya üretim tesislerini ziyaret edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın