Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan’dan Çalışan Annelere 325 Euro Destek Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışan annelere 325 euro destek için yoğun ilgi olduğunu ve iki günde 12 binden fazla başvuru olduğunu söyledi.
Bakan Işıkhan’dan Çalışan Annelere 325 Euro Destek Açıklaması
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 3 Haziran’da başvuruları başlayan “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin ikinci fazına ilişkin bir soru üzerine Işıkhan, kadın istihdamını artırmayı ve kayıtlı istihdamla kadınların güvence altına alınmasını en önemli hedeflerinden biri olarak belirttiğini vurguladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla yürütülen projenin süresinin 20 ay olduğunu belirten Işıkhan, Ankara, İstanbul ve İzmir’de 0-24 aylık çocuğu olan çalışan annelerin projeye başvurabileceğini ifade etti. Ödemelerin doğrudan anneye yapılacağını ve bakıcıya ayrı bir ödeme yapılmayacağını açıkladı.

Işıkhan, 3 bin 500 çalışan anneye yapılacak ödemeyle aynı sayıda bakıcının istihdam edileceğini ve toplamda 7 bin kadının projeden yararlanacağını belirtti. Projenin bütçesi 15,3 milyon Euro olup, her bir anneye aylık 325 euro destek sağlanacak.

Başvuru sayısına ilişkin bilgi veren Işıkhan, 3 Haziran’da başlayan ön kayıt sürecine yoğun ilgi gösterildiğini ve ikinci gün itibarıyla toplam başvuru sayısının 12 bin 246 kişiye ulaştığını belirtti. Kesin kayıtların Temmuz ayında tamamlanacağını ve teşvik ödemelerinin Ağustos 2024’te başlayıp 12 ay süreceğini, projenin ise 25 Ekim 2025’te sona ereceğini kaydetti. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.