Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücret ve Memur Zammı Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada 2024 yılında uygulanacak maaşlar ve hedefleri açıkladı.
Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücret ve Memur Zammı Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada çalışan emeklilere verilecek 5 bin lira ödeme ve memur zamları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 5 bin lira ödemenin kanun teklifi Meclis’te kabul edilip, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra, iki gün içinde ödenecek şekilde hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Bakan Işıkhan, “182 sayılı En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi” ve “187 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesi”nde bahsedilen değişikliklerin kabulü amacıyla Bakanlık tarafından çalışmalara başlandığını söyledi.

İşsizlik Hedefini Açıkladı

Şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin işgücü piyasasını etkilediğini, bunu en aza indirmek için sosyal güvenlik alanında alınan tedbirler ile yaraları hızla sararak normalleşme çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Küresel ve bölgesel olarak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin istihdamda ve işgücüne katılımda artış seyrini devam ettirmeyi başardığını dile getirdi. 2028 yılının sonuna kadar 5 milyon ilave istihdam yaratmayı ve işsizlik oranını yüzde 7,5’lere düşürmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Asgari Ücrette Herkesin Mutabık Olmasını Ümit Ediyoruz

Asgari ücretin 2023 yılında 11 bin 402 liraya yükselttiklerini, 2024 yılında uygulanacak rakam için 11 Aralık’ta görüşmelere başladıklarını ve komisyondan çıkacak kararın herkesin mutabık olduğu bir ücret olmasını ümit ettiklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücret desteğinin 500 liraya yükseltildiğini ifade ederek, 2023 yılının ilk dokuz ayında 24,8 milyar lira asgari ücret desteği verdiklerini açıkladı. Bu yılın başında kamuda sözleşmeli olarak görev yapan 460 bin personeli de kadroya geçirdiklerini, İŞKUR’u 1 milyon 99 bin kişinin özel sektörde istihdamına aracılık ettiğini sözlerine ekledi.

İşsizlik ödeneği kapsamında bugüne kadar 10 milyon 360 bin vatandaşa 67,5 milyar lira, kısa çalışma ödeneği kapsamında bugüne kadar yaklaşık 4 milyon 320 bin işçiye 38,2 milyar lira ödeme yaptıklarını açıkladı.

Çalışanları, emeklileri ve memurları hiçbir zaman enflasyona ezdirmediklerini ve ezdirmeyeceklerini söyleyen Bakan Işıkhan, “2024 Ocak ayında memur maaşlarının yüzde 50 civarında artacağı tahmin edilmektedir. 2002 yılında 392 olan en düşük memur maaşı 2023 yılında 22 bin liraya çıkarılarak nominal olarak 56 kat, reel olarak da yüzde 266 oranında artış sağlanmıştır” dedi.

Prim Tabanı Genişletilecek

2002 yılında yüzde 71,5 olan SGK gelirlerinin giderleri karşılama oranının yüzde 95’e çıkarılmasını hedeflediklerini belirtti. Sosyal güvenlik sisteminde sürdürülebilirliği daha da güçlendirmek amacıyla prim borçlarının takip ve tahsilat süreçlerini etkinleştireceklerini açıkladı.

Ev kadınlarına isteğe bağlı sigortalılık kapsamında prim teşviki vermeyi ve küçük esnafın emeklilik prim gün sayısı şartını ise 7200 güne düşürmeyi planladıklarını anlattı.

(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.