Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrette Görüşme Maratonu Başlıyor! Beklentiler Ne?

Bu hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından ilk toplantı gerçekleştirilecek. 2024’te asgari ücretin ne kadar olacağı merak ediliyor.
Asgari Ücrette Görüşme Maratonu Başlıyor! Beklentiler Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca çalışan tarafından beklenen 2024 yılı asgari ücretine ilişkin süreç başlıyor. Pazartesi günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliği yapacağı toplantılara işçi tarafını temsilen TÜRK-İŞ ve işveren tarafını temsilen TİSK katılacak.

Komisyonda 15 üye yer alacak ve sürece ilişkin yol haritası belirlenecek. Asgari ücret görüşmeleri Aralık ayı boyunca devam edecek. Bu ayın sonuna kadar asgari ücretin belirlenip Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. İlk toplantıda rakam konuşulması beklenmiyor.

Ücret belirlenirken enflasyon, geçim endeksleri gibi önemli metrikler dikkate alınacak. Asgari ücret Temmuz’da yapılan ara zam ile net 11 bin 402 TL’ye çıkarılmıştı. Bu yılın sonunda TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarının ücretin belirlenmesinde etkili olması bekleniyor.

Belirlenecek asgari ücret gelecek yıl boyunca uygulanacak ve ikinci bir ara zam yapılması beklenmiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette gelecek yıl tem zam olacağını çünkü yönetmeliğin böyle oluğunu söylemişti.

Asgari ücretin 17.500 TL olacağına dair değerlendirmelere ilişkin, amaçlarının çalışanları asgari ücrete ezdirmemek olduğunu vurgulamıştı. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay bu hafta içinde yaptığı açıklamada, asgari ücrette kırmızı çizgileri olarak açlık sınırını göstermişti. Bu ücretin teklif edilmesi halinde masadan kalkacaklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Konuyla ilgili bir diğer açıklama da TÜSİAD Genel Başkanı Tuncay Özilhan tarafından yapıldı. Özilhan, asgari ücret ile genel ücretler arasındaki makasın kapandığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.