Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Göktaş: Kadınların Statüsünün Güçlendirilmesi için Çalışıyoruz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadınların ekonomik olarak kendilerine yeterli hale gelmeleri için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Detaylar haberde;
Bakan Göktaş: Kadınların Statüsünün Güçlendirilmesi için Çalışıyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ülke kadınlarının ekonomik olarak kendilerine yeterli hale gelmeleri adına ilgili kurum ve kuruluşlarla yoğun iş birliği içinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Göktaş, bu hedef kapsamında hizmet veren kadın konukevlerinde sunulan hizmetlerden ve bugüne kadar yapılanlardan bahsetti.

“832 Kadına İş Kapısı Açıldı”

Bakan, şiddete maruz kalan kadınların yaşadıkları travmanın olumsuz etkilerini azaltmayı ve güçlenmelerini sağlamayı amaçlayan kadın konukevlerinde geçen yıldan bu yana 3 bin 329 kadının meslek edindirme kurslarından yararlandığı bilgisini verdi.

Kurslara katılan 832 kadının iş imkanına kavuşturulduğunu belirtti.

Göktaş, kadınların statüsünün güçlendirilmesi için eğitimden iş imkanlarına, sağlık ve hukuk desteklerine kadar çeşitli başlıklar altında çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Kadınların ekonomik olarak kendilerine yeterli hale gelmelerini ve güvenli bir ortamda günlük yaşamlarını destekleyecek mekanizmalar oluşturmayı önemsediklerinin altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: aile.gov.tr

Halk eğitim merkezleri iş birliğinde kadınların, konukevlerinden hizmet aldıkları süre içerisinde, sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak, iş ve meslek edinmeleri ile istihdamlarını desteklemek amacıyla kurslar açtıklarını dile getirdi.

Söz konusu kursları; takı tasarımı, el örgüsü bebek yapımı kursu, dekoratif ev aksesuarları hazırlama kursu, küçük süs eşyaları üretimi, kuaförlük, tekstil, pastacılık gibi alanlar olarak sıraladı.

“İŞKUR İş Kulübü Eğitimlerinden Yararlananların Sayısı Artıyor”

Kadın konukevinden hizmet alan kadınlar için İŞKUR İş Kulübü Eğitimleri düzenlediklerini belirten Göktaş, 2020 yılından bu yana 3 bin 878 kadının eğitim aldığını belirtti.

Ayrıca, finansal okuryazarlık ile ebeveyn ve bilgi güvenliği eğitimlerine yine aynı yıldan bu yana 235 meslek elemanı ile hizmet alan 5 bin 985 kadının katıldığı bilgisini verdi.

Konukevlerinde kalan kadınlara ücretsiz kreş ve çocuk kulübü desteği ile tıbbi ve psikolojik destek de verildiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.