Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez’den Akkuyu Mesajı: Enerjide Dışa Bağımlılık Azalacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin açılışının ardından katıldığı programda açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Dönmez’den Akkuyu Mesajı: Enerjide Dışa Bağımlılık Azalacak
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye için nükleer alanda milat olarak nitelendirilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin açılışının ardından katıldığı canlı yayın programında gündeme dair açıklamalarda bulundu

Bakan Dönmez’in açıklamalarından satır başları şöyle;

İlk nükleer yakıt getirme töreni sonrasında tesisteki çalışmalara değinen Dönmez, işletmeye almadan önce en kritik aşamanın yakıtın tesise gelmesi olduğunu ve dün itibariyle de tesise getirmiş olduklarını ifade etti.

Bazı test kontrol işlemlerini ile birlikte bir yıl içerisinde bütün bunların tamamlanacağını ve aşama aşama sisteme elektrik verilmeye başlanacağını dile getirdi.

Atılan Adım Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltacak

Atılan adımın enerjide dışa bağımlılığı azaltacağına dikkat çeken Dönmez, projenin doğal gaz ithalatına da olumlu katkı sunacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Gün gün dışa bağımlılığı azaltacaklarını belirten Dönmez, “Doğalgaz kullanımının yaklaşık 3’te biri elektrik üretiminde kullanılıyor. Biz oradaki elektrik üretimini, doğal gazın kömürün payını bu tip yerli kaynaklarla azalttıkça ithalata ödediğimiz bedelleri de azaltmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @fatih_donmez

Konutlara Ücretsiz Doğal Gaz Müjdesi

Konutlara ücretsiz doğalgaz müjdesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Dönmez, bayramdan sonra vatandaşlara fatura göndermediklerini söyledi.

Yazılımdaki değişiklilerin biter bitmez faturaların gideceğini ve kullanım miktarının yazacak olsa da ödenmesi gereken kısımda sıfır yazacağını sözlerine ekledi.

Dönmez, ayrıca kartlı sayaç kullanan vatandaşların da bu haktan yararlanacağı bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.