Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Hedef Yerli Gazı Vatandaşla Buluşturmak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda enerji arzına yönelik konuşarak vatandaşa yapılan yardımların artacağını söyledi.
Bakan Dönmez: Hedef Yerli Gazı Vatandaşla Buluşturmak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda önemli açıklamalarda bulundu. Hedefin Cumhuriyetin 100. yılında yerli gazı vatandaşla buluşturmak olduğunu söyledi.

Bütçe görüşmelerinde sunum yapan Fatih Dönmez, yapılan çalışmalarda son 3 yılda 223 milyon varil petrol eş değeri yeni rezerv bulunduğunu açıkladı.

“Geçen Yıl 100 Milyar Yardım Yapıldı”

Dünya genelinde etkili olan yüksek enerji fiyatlarından Türkiye’nin etkilendiğini söyleyen Dönmez, doğal gazın yüzde 99’unun petrolün ise yüzde 92’sinin ithal edildiğini söyledi.

Bakan Fatih Dönmez, doğal gaz için yapılan sübvansiyon konusuna değinerek, vatandaşın fiyatlardan asgari seviyede etkilenmesi için geçen yıl doğal gaz ve elektrikte 100 milyar yardım yapıldığını belirtti. Söz konusu desteğin bu yılda artarak devam edeceğini aktardı.

“Elektrik Enerjisi Gücü 103 bin 276 Megavata Ulaştı”

Elektrik ihtiyacı hakkında açıklama yapan Dönmez, enerji arz güvenliğine yönelik endişelerin arttığı bir dönemde elektrik ihtiyacının karşılanması için gerekli adımların atılmaya devam ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Çalışmalar sayesinde elektrik enerjisi kurulu gücün 103 bin 276 megavata ulaştığını bildirdi. 2021-2025 döneminde elektrik dağıtım alanında 151 milyar lira yatırım yapılacağını öngördü.

Dönmez, 2022-2023 yılları arasında 2022 yılı Ekim ayın TÜFE’sine göre 35 milyar lira yatırım gerçekleştiğini aktardı.

“Madencilikte Son 10 Yılın En Yüksek İstihdamına Ulaşıldı”

Madencilik sektörüne değinen Dönmez, 2022 Temmuz itibarıyla ülkede sektörde 158 bin çalışanla son 10 yılın en yüksek istihdamına ulaşıldığını söyledi. Maden saha sayısında artış olduğunu kaydederek sayının 6 bin 41’e ulaştığını bildirdi.

Bakan dönmez yakın bir zamanda enerji arzına yönelik yaptığı açıklamalarda vatandaşa sağlanan fatura desteğinin bu yıl iki katına çıkacağını söyledi. Rakamın en az 200 milyara çıkacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.