Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez Erdoğan’ın Petrolle ilgili Müjde Vereceğini Duyurdu

Fatih Dönmez, dünya tarihine yazılacak son yılların en büyük keşif müjdesinin verileceğini açıkladı. Petrolle ilgili olduğu söylenen müjdenin detayları haberde;
Bakan Dönmez Erdoğan’ın Petrolle ilgili Müjde Vereceğini Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Bozüyük ilçesi Yeni Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’ndeki Seçim Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın petrolle ilgili bir müjde daha vereceğini duyurdu.

Dönmez açıklamasında, Erdoğan’ın yeni müjdesini Konya mitinginde vereceğini bildirdi. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için son yıllarda yoğun bir arama ve araştırma faaliyetlerine giriştiklerini söyledi.

Son Yılların En Büyük Keşfi Olarak Dünya Tarihine Geçecek

Karadeniz’de 2020 yılında dünyadaki en büyük keşif olarak tarihe geçecek bir doğal gaz rezervi keşfinin yapıldığını ileri sürerek, 2,5 yıl gibi kısa bir sürede dünyada hiçbir ülkenin başaramadığı bir projenin hayata getirildiğini kaydetti.

Erdoğan’ın Ramazan’ın son günü olan arife gününde keşfedilen doğal gazın karada yakıldığını anımsatarak, Mayıs ayı itibarıyla da vatandaşın hizmetinde olacağını belirtti.

Erdoğan’ın, “Şimdi bu keşif elbette büyük keşif ama milletimize bunun yansıması lazım” ifadelerini kullandığını ileten Dönmez, aralarında geçen konuşmayı şu şekilde aktardı;

GCM Yatırım Banner

“Efendim şöyle bir hazırlığımız var. Müsaade ederseniz konutlarda kullanılan, mutfakta kullanılan gazı bir yıl süreyle bedava verebiliriz, hediye edebiliriz insanımıza. O da dedi ki ‘Bu yetmez. Hemen de yansıması lazım. Yarın değil hemen şimdi. Bir ayda bütün tüketimlerimizi vatandaşlarımıza hediye edelim, bedavaya verelim’ dedi.”

Söz konusu diyaloğun üzerine konutlarda kullanıla doğal gaz tüketiminin bir aylığına ücretsiz dağıtımına karar verildiğini vurgulayarak, kararın dün Resmi Gazete’de yayımladığını anımsattı.

Bu ay gelecek doğal gaz faturalarında tüketim değeri ile tüketim bedelinin görüleceğini ancak son satırda ödeme bedelinin sıfır olacağına işaret etti. Bu durumun vatandaşa hizmetin bir göstergesi olarak algılanmasını talep etti.

“Bulanlar Ancak Arayanlar ama Her Arayan da Bulamıyor”

Bakan Dönmez, Erdoğan’ın Konya mitinginde son yılların en büyük keşiflerinden birisinin müjdesini vereceğine dikkat çekti. Daha önceden terör sebebiyle girilemeyen alanlarda karış karış petrol ve doğal gaz aradıklarını da ekledi.

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu kabul eden Dönmez, kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 70’inin ithal edildiğinin bilgisini verdi.

2022 yılında başta petrol ve doğal gaz olmak üzere yurt dışına yaklaşık 95 milyar dolar bir fatura ödendiğini ifade etti. Şu anda bunu azaltmanın yolunun da aramaktan geçtiğini bildirdi.

Dönmez açıklamasında, “Biliyorsunuz bulanlar ancak arayanlar ama her arayan da bulamıyor, nasip işi. Şimdi ekibimiz bu işe odaklandı. Gece gündüz demeden sahada karış karış hem karada hem de denizde aramalarını yoğunlaştırdı.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın