Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Doğu Karadeniz’de Petrol Müjdesi Gelebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazı ve olası petrol müjdeleri gibi çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Dönmez: Doğu Karadeniz’de Petrol Müjdesi Gelebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuk olduğu televizyon programında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Dönmez’in gündeminde Enerjide Türkiye Yüzyılı, Karadeniz gazı ve petrol müjdeleri vardı.

Gabar’da bulunan petrol rezervine dair konuşan Dönmez, bu bölgede 100 bin varile kadar petrol üretme potansiyeli olacağını öngördüklerini dile getirdi.

“En Kalitelisi En Son Keşfettiğimiz Petrol Oldu”

Bakan, üç yıl içinde 80-100 kuyu açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

İlk kuyudan elde edilen bilgilerin, sahadan 100 bin varil petrol alınabileceği yönünde olduğunu söyleyen Dönmez, “Geçtiğimiz yılı 65 bin varil ile kapattık. Ülke olarak 850 bin varil tüketimimiz var. Geçen sene iç ihtiyacımız yüzde 10’unu karşılıyor. İki saha da önümüzdeki 20-25 yıl üretim yapabilir” derken, “En kalitelisi en son keşfettiğimiz petrol oldu” ifadesini kullandı.

“Diyarbakır’dan Bir Haber Alabiliriz”

Petrol konusunda Şırnak’ta çalışmaların sürdüğünü, Diyarbakır’dan bir haber alınabileceğini söyleyen Dönmez, Adıyaman’da da çalışmaların devam ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Bunların sayısını arttırdıkça ben inanıyorum ki üretimimiz artacak. Türkiye’nin her tarafını araştırmamız gerekiyor” diyen Dönmez, Güneydoğu’da yeni rafineri planlanabileceğini sözlerine ekledi.

“Doğu Karadeniz’de de Petrol Emarelerine Rastladık”

Karadeniz gazı konusuna da değinen Dönmez, “Yaklaşık 40 milyar liraya yakın bir bedel. İnşallah yeni keşifler gelir” derken, Karadeniz’de gaz arama çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Amasra 1’i geliştireceklerini ve Doğu Karadeniz’de de petrol emarelerine rastladıklarını ifade ederken, “Herkes bu bölgede doğal gaz bekliyor ama petrol müjdesi de gelebilir” sözüyle dikkat çekti.

Doğal gaz faturaları için ise “Ayın 20’sinden sonra sayaç okunmadı. Her bir abonemiz bir aylık faturasına bedel ödemeyecek” şeklinde konuştu.

“Hedef, Enerjide Dışa Bağımlılığı Yüzde 50’nin Altına Çekmek”

Türkiye’nin birincil enerji kaynakları bakımından yüzde 70 dışarıya bağlı bir ülke olduğu bilgisini veren Dönmez, hedeflerinin 5 yılda bu bağımlılığı yüzde 50’nin altına çekmek olduğunu dile getirdi.

“Akkuyu Nükleer Santrali’nin planlalamış olsaydık her yıl 7 milyar metreküp doğal gaz ithal etmek zorunda kalacaktık” diyen Bakan Dönmez, sadece konutlarda doğal gaz tüketilmediğine, iş yerlerinde de doğal gaz tüketildiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın