Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: 1 Yılda 50 Senede Üretilen Gazı Çıkartacağız

Dönmez, Karadeniz doğal gazı ile ilgili olarak detayları kamuoyu ile paylaştı ve Mart ayına işaret etti. İşte detaylar;
Bakan Dönmez: 1 Yılda 50 Senede Üretilen Gazı Çıkartacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazıyla ilgili kritik açıklamaları Habertürk ekranlarında yaptı. Dönmez, tesislerde yapılan canlı yayında bir yılda 50 senede üretilen gazı çıkaracaklarını, ilave keşiflerle Çaycuma ve Amasra’da 710 milyar metreküpe ulaştıklarını söyledi.

En büyük projelerden olan Karadeniz doğal gazında bulunduklarını söyleyen Dönmez, alanda yapım tesisiyle alakalı ilerleme oranının yüzde 90’lara yükseldiğini belirtti. Deniz tabanındaki montaj çalışmalarının tamamlandığını, artık test çalışmalarına başladıklarını duyurdu.

“Mart Sonuna Kadar”

Bakan, daha önce de söyledikleri gibi aksilik çıkmadığı takdirde hedeflerinin Mart sonuna kadar projeyi tamamlayıp Karadeniz’in altındaki gazı millete sunmak olduğunu vurguladı.

Karada 6 bin 500, deniz tarafında ise 2 bin 500 kişini çalıştığını söyleyen Dönmez, tam pik döneminde olduklarını belirtti ve yurt içinden ve yurt dışından uzmanların sahada hizmet verdiğini ifade etti.

2,5 yıldır çalışmanın sürdüğünü, doğal gazın çıkarılıp milli sisteme getirilmesinin, milli bir şirket olan TPAO tarafından yapılmasının üzerinde durulması gereken bir nokta olduğunu paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Tüm Isınma İhtiyacını Karşılayabilecek”

Doğal gaz adımından hem devletin hem milletin kazançlı çıkacağını, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığın azalacağını belirtti.

Şu anda yüzde 99,2’ünü ithal ettikleri doğal gazdan bahsettiklerini, 15 – 20 milyar metreküp gaz hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.