Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu: Türkiye’yi Şikayet Etmeye Doymuyorlar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mersin'de önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin dış politikadaki başarılarına değinirken ABD'ye ve AB'ye karşı sert sözler kullandı.
Bakan Çavuşoğlu: Türkiye’yi Şikayet Etmeye Doymuyorlar
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Şehir Buluşmaları” kapsamında gittiği Mersin’de gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Türkiye’nin diplomatik ilişkilerine, Azerbaycan-Ermenistan ve Kıbrıs meseli konularına değindi.

Bakan Çavuşoğlu, “Anadolu’yu ilçe ilçe mahalle mahalle gezerek vatandaşlarımızın sorunlarını dinliyoruz. 21 yıldır milletin sesi olmaya devam ediyoruz. 2023 yılında ilk reaktörünü aktif etmeye planladığımız Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile stratejik önemli bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Mersin bu sayede Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unun karşılayan bir enerji merkezine dönüşecek.” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye’yi Şikayet Etmeye Doymuyorlar”

Türkiye’nin diplomatik ilişkilerine değinen Bakan Çavuşoğlu, diplomatik ayak izinim büyüdüğüne dikkat çekti. “Yurt dışında 255 misyonla en büyük temsilcilik ağına sahip ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Doğru hamlelerle bir küresel güç haline geldik ve dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye’nin adı dünya siyaset sahnesinin en önemli aktörleri arasında sayılıyor. Yakın coğrafyada bir istikrar halkası oluşturuyoruz.” dedi.

Dış politikada Türkiye’nin her yerde şikayet edildiğini dile getiren Bakan, ülkemizi başka ülkelere şikayet etmenin onlardan medet ummanın aşağılık kompleksi olduğunu belirtti. Eksiklerin olduğunu fakat bu eksikliklerin giderilmesi için çalıştıkların ifade etti. Gerçek anlamda muhalefete ihtiyacının olduğunu aktardı.

“30 Yıldır Bir Çözümsüzlük Var”

Çavuşoğlu, “Dün Azerbaycan’da mevkidaşım Ceyhun Bayramov ile görüşmemizde Karabağ problemini değindirdik. Karabağ problemi ve Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarının azad edilmesi Türkiye ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİT) çabalarıyla olmadı. 30 yıl oyaladılar. 30 yıldır bu çözümsüzlük varken AGİT’in mazereti konsensüs sağlayamamaktı.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği’nin sözünde durmadığını ve dürüst olmadıklarını söyledi. Azerbaycan ve Ermenistan arasında olumlu atılan her hamlenin Türkiye’yi de etkileyeceğini bildirdi.

“ABD’nin Terazisi Bozuldu”

Kıbrıs sorununa değinen Dışişleri Bakanı, Kıbrıslı Rumlar Kıbrıs Türkü ile hiçbir şeyi paylaşmak istemediğini söyledi. Bundan bağımsız olarak Kıbrıs’ı iyi bir duruma getirmek istiyoruz fakat bu durumdan rahatsız olan siyasetçilerin olduğunu bildirdi.

Son zamanlarda ABD’nin terazisinin bozulduğunu Rum tarafına silah ambargosunun kaldırıldığını söyledi. Türklere karşı silah verdiklerini ve Türkiye’nin gerekeni yapacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.