Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu: Tahıl Koridoru Anlaşması İki Ay Daha Uzatılabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı Rusya, İran, Suriye ve Türkiye dışişleri bakanları toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Çavuşoğlu: Tahıl Koridoru Anlaşması İki Ay Daha Uzatılabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen Rusya, İran, Suriye ve Türkiye dışişleri bakanları dörtlü toplantısı sonrasında Antalya Havalimanı’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Tahıl koridoru anlaşmasının uzatılma ihtimali dahil olmak üzere çeşitli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, tahıl koridoru anlaşmasının iki ay daha uzatılması adına karşılıklı görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Lavrov’la İkili Görüşmede Tahıl Koridoru Konusu Ele Alındı

Bugünkü toplantı öncesinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldiklerini, Suriye ile ilgili kısa bir görüş alışverişinden sonra gündemdeki ikili konuları ele aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Ukrayna’daki durumu, Kafkasya’daki gelişmeleri ve İstanbul Tahıl Anlaşması‘nı değerlendirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, anlaşmanın iki ay daha uzatılması konusunda bir neticeye varabileceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirebileceği görüşmenin önemine değindi.

GCM Yatırım Banner

Terörle Ortak Mücadele Mesajı

Toplantının yapıcı ve verimli geçtiğini, sürecin tarafları olarak Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine desteğin bir kez daha yinelendiğini söyleyen Çavuşoğlu, konuşmasının devamında “Terör örgütleri PKK, YPG, DAEŞ’e yönelik mücadelede tam bir görüş birliğimiz var” ifadesini kullandı.

Sığınmacılar için Güvenli ve Onurlu Şekilde Geri Dönüş Vurgusu

Bakan, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların güvenli ve onurlu bir şekilde geri dönüşleri için gerekli altyapının birlikte hazırlanmasına yönelik hususların da toplantıda ele alınan konulardan biri olduğunu belirtti.

“Sonuçta biz Türkiye olarak bu sürecin ön koşulsuz olarak ve iyi niyetle sürdürülmesinden yanayız. Sürecin somut adımlarla ileriye taşınabileceğini düşünüyoruz” sözlerini kullanan Çavuşoğlu, başlatılan bu sürecin Suriye’deki ihtilafın çözümüne de katkı sağlaması gerektiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, istikrar ortamı için terörün ortadan kaldırılması gerektiğinin de altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @MevlutCavusoglu

Bakan, Suriye konulu dörtlü dışişleri bakanları toplantısı sonrasında gün içinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yapmıştı.

Paylaşımında, toplantıda terörle mücadelede iş birliği, geri dönüşlerin altyapısının iş birliği içinde sağlanması, siyasi sürecin ilerletilmesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gibi konuların ele alındığını ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın