Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan: Bu Sistem Kira Fiyatlarının Düşmesine Katkıda Bulunuyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk sistemine dair son rakamları verirken sistemin kira fiyatlarının düşmesine katkı verdiğini söyledi.
Bakan: Bu Sistem Kira Fiyatlarının Düşmesine Katkıda Bulunuyor
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu yılın Eylül ayında uygulamaya konulan kira uyuşmazlıklarında arabulucuk sisteminin faydalarının her geçen gün çok daha iyi görüldüğünü açıkladı. Sisteme bugüne kadar 76 bin 780 başvuru yapıldığı bilgisini verdi.

Konuya ilişkin sosyal medya platformu X hesabından açıklama yapan Bakan, 1 Eylül 2023 tarihinde başlayan uygulamada gerçekleştirilen başvuruların 32 bin 98‘inin anlaşmayla sonuçlandığını bildirdi.

Böylelikle 64 bin kiracı ve kiralayandan oluşan vatandaşın herhangi bir dava yoluna gitme gereksinimi duymadan dostane bir şekilde uyuşmazlığı çözdüklerini belirtti.

Bakan, bu sistemin Türkiye’de son dönemde hızlı bir artış gösteren kira fiyatlarının düşürülmesi çalışmalarına da katkı sağladığını ifade etti.

Arabuluculuk sistemi ile tarafların anlaşmasının tahliyeleri ve yeni kiralama ihtiyacını azaltmasının bu konuda önemli etkenler olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Tunç, uygulamanın bir diğer önemli getirisinin yargının iş yükünü önemli ölçüde azaltması olduğuna da dikkat çekti.

Konuya ilişkin değerlendirmesinde “Ağustos ayında 20 bin kira davası açıldığını düşündüğümüzde 3,5 ayda yaklaşık 70 bin dava açılması muhtemel iken dava sayısının 13 bin 923’te kalması yargının iş yükünün de azalmasını sağladı.” ifadesini kullandı.

Yılmaz Tunç Kira Arabuluculuk Tweeti
Kaynak: X / @yilmaztunc

Bakan, paylaşımının sonunda ise kiracı ile ev sahibi arasında çıkan tartışmaları aza indirgemesinin ve böylece toplumsal barışa hizmet etmesinin, sistemin belki de en önemli artısı olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.