Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat’tan Güvensiz Ürüne Karşı Sıfır Tolerans Vurgusu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ürünlerdeki güvensizlik oranının 2022 yılı sonu itibarıyla yüzde 1,7 seviyesine kadar gerilediğini bildirdi. Detaylar haberde;
Bakan Bolat’tan Güvensiz Ürüne Karşı Sıfır Tolerans Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yaptığı açıklamada ürünlerdeki güvensizlik oranının 2022 yılı sonu itibarıyla yüzde 1,7 seviyesine kadar gerilediğini ifade etti. Güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans ilkesiyle hareket ettiklerine vurgu yaptı.

Bolat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım gösterdiği 26. Geleneksel Tüketici Ödülleri Töreni’nde konuştu.

Türkiye’de üretim, yatırım ve istihdamı artırarak ticaretin istikrarlı, adil, güvenilir ve rekabetçi bir yapıda ilermesini, ihracat başta olmak üzere dış ticareti ve döviz gelirlerini yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti.

“Geniş Kapsamlı Saha Denetimleri Yapılıyor”

Tüketicilerin ekonomik haklarını korumak adına önemli çalışmalar yürüttüklerine değinen Bakan, bu çerçevede geniş kapsamlı saha denetimleri yaptıklarını ifade etti. Gerekli piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerini yürüttüklerini, satış sonrası hizmetler, garanti belgesi ve fiyat etiketi denetim işlemlerini titizlikle sürdürdüklerini belirtti.

Reklam Kurulu’nun, tüm televizyon, radyo, yazılı basın ve internet reklamlarını detaylı bir biçimde incelediğinin, tüketicileri reklam yoluyla aldatıp haksız rekabete yol açarak kamu düzenini bozan reklam ve tanıtımlara karşı etkin cezalar uyguladıklarının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Tüketici ürünlerinin güvenli şekilde piyasaya arz edilmesi hedefiyle ‘güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans’ ilkesi çerçevesinde faaliyetlerin sürdürüldüğünden bahseden Bolat, bu faaliyetlerin sonucu olarak ürünlerdeki güvensizlik oranının 2022 yılı sonu itibarıyla yüzde 1,7’ye kadar gerilediği bilgisini verdi.

Bakan Bolat 26. Geleneksel Tüketici Ödülleri Töreni Tweeti
Kaynak: X / @omerbolatTR

Yenilenmiş ürün sistemi yoluyla cep telefonu, bilgisayar, oyun konsolu gibi çeşitli ürünlerin Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan merkezlerde yenilenerek tekrar satışa sunulmasına olanak sağladıklarını ifade etti.

Konuşmasının devamında, tüketici hakem heyetlerinin Türkiye çapında faaliyetlerine devam ettiğini, haksız ve fahiş fiyat artışları ile stokçuluk faaliyetleri başta olmak üzere tüketici mevzuatına aykırı faaliyetler yürüten kişi ve kurumlara asla müsamaha gösterilmediğini kaydetti.

Bolat, konuşmasının son kısmında mevzuatın geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik çalışmalara devam edeceklerini belirtirken vatandaşları piyasaya güven duyan bilinçli tüketiciler haline getirme hedefiyle çalışmaların süreceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın