Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat İhracatçılara Yönelik Destek Çalışmalarından Bahsetti

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Eximbank’ın sermayesinin artırıldığını açıkladı ve ihracatçılara yönelik yeni destek paketleri üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Bakan Bolat İhracatçılara Yönelik Destek Çalışmalarından Bahsetti
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Eximbank’ın Ümraniye’deki yeni genel müdürlük binasının açılışında açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, ihracatçıların her zaman yanında olan Türk Eximbank’ın yeni binaya geçişin 10 yıl içinde Bankanın insan kaynağında yüzde 50’ye yakın bir artış anlamına geldiğini söyledi.

Türk Eximbank’ın 2023’te yaklaşık 42 milyar dolarlık destek sunduğunu belirten Bolat, sermayenin 11,8 milyar lira artırılarak 35 milyar 700 milyon liraya çıkarıldığının bilgisini verdi.

Bakan Bolat, ihracat rakamlarında gelinen noktadan bahsederek, “Artık günlük bir milyar dolar ihracat yapıyoruz, inşallah hedefimiz 2030’a kadar günlük 1,5 milyar dolarlık ortalama rakamları yakalamaktır. Bunu da ihracatçılarımızla birlikte yapacağız.” açıklamasında bulundu.

İhracata dayalı büyümenin Orta Vadeli Program’ın ana mottosu olduğunu vurgulayan Bolat, “Mal ihracatında Orta Vadeli Program’da yazan hedefimiz 267 milyar dolar, şu anda 2 aylık performansımız bu hedeflere rahatlıkla ulaşılacağını göstermektedir. Bu yıl sonuna kadar ihracatçı sayımızı da 150 bine çıkaracağız.” diye konuştu.

Bolat, yeni destek paketleri üzerinde çalıştıklarının bilgisini vererek, bu paket çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen teknoloji seviyesi, katma değerli ihracat ve pazar çeşitlendirmesi gibi kriterlere göre ihracatçı firmalara uygun finansman maliyetli finansman imkanları sağlayacaklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yeşil dönüşüm, sınırda karbon düzenlemesi gibi konularda Bakanlığın vereceği desteklere ilişkin Bolat, bundan sonra da her zaman ihracatçıya destek vermeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.