Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat: İhracatçılara Finansman Desteği 10 Kat Arttı

Bugün Merkez Bankası Başkanı’nın ihracatçılar için alınan finansman desteği kararını duyurmasının ardından Ticaret Bakanı’ndan açıklama geldi.
Bakan Bolat: İhracatçılara Finansman Desteği 10 Kat Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın bugün yaptığı açıklamada ihracatçıların finansman erişimine öncelik verdiklerini ve Merkez Bankası’nın reeskont kredisi için bankaların günlük limitini 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkardığını duyurmasının ardından bir açıklama da Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan geldi.

Merkez Bankası’nın son hamlesiyle birlikte ihracatçılara sağlanan finansman desteğinin 2 aydan kısa bir sürede 10 kat artırıldığını söyleyen Bakan Bolat, ihracatçılardan yana beklentilerinin olduğunu kaydetti.

İzmir programının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Bolat, geçen hafta açıklanan Orta Vadeli Program‘a (OVP) atıf yaparak 3 yıllık süre zarfında yapısal reformların hayata geçirileceğini ifade etti.

Bakan, “İhracatçılar için yeni çalışmaların devamının geleceği haberinin vererek, “İhracatın artırılması en büyük hedefimiz. Dış ticaret açığı ve cari açığı azaltmak için. Bunun 2 milyar lirası Eximbank kaynaklarından tahsis edilecek. 25 Temmuz’da 300 milyon liradan 1,5 milyara çıkarılmıştı. Bugün itibarıyla da 1,5 milyardan 3 milyara çıkarılmış oldu. Yani 1,5 ayda 10 katı ihracatçılara finansman desteği sağlanmış oldu. Onlardan da artık ihracatta yeni hamleler yapmalarını bekliyoruz” dedi.


Yüksek enflasyon hakkında da açıklama yapan Bolat, hayat pahalılığının pandeminin çıkardığı bir fatura olduğunu savunarak şöyle konuştu:

“Bir enflasyon problemi var. Hayat pahalılığı problemi var. Bu maalesef Kovid döneminin bütün dünyaya çıkardığı bir fatura oldu. Gelişmiş ülkeler de gelişmekte olan ülkeler de enflasyon canavarıyla uğraşıyor. Enflasyonla mücadele konusu zaten Orta Vadeli Program’ın temel omurgasını oluşturuyor. Bunu inşallah bu 3 yıllık dönemde başaracağız ve 2026 yılı hedefi olarak da tek haneli rakama düşürmek programda yazıldı ve bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz.”

GCM Yatırım Banner

Cari Açıkta Hedef 30 Milyar Dolar Seviyesine İnmek

Konuşmasında dış ticaretteki açığa da değinen Bolat, ihracatta 300 milyar dolar, cari açıkta ise 30 milyar dolar seviyesini hedef olarak belirlediklerini söyledi.

Dün açıklanan işsizlik verilerine atıf yaparak, “Kriz olan bir ülkede işsizlik artar mı, azalır mı? Artar. İşsiz sayısı 3 milyon 290 bin civarında. İş dünyası da vasıflı çalıştıracak eleman aradığını her vesileyle bizlere söylüyor” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.