Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Hizmet İhracatı Hedefini Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin dünya hizmetler ihracatındaki payını yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. Detaylar şöyle...
Bakan Bolat Hizmet İhracatı Hedefini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hizmet İhracatçıları Buluşması ve 2022 Yılı İhracat Şampiyonları” töreninde açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, Türkiye’nin dünya hizmetler ihracatındaki payını yüzde 2’ye yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Ticaret Bakanlığı’nın hizmetler ihracatına verdiği desteklere ilişkin konuşan Bolat Bolat, hizmet ihracatçılarına verdikleri desteğin yıl sonuna kadar 2,5 milyar liraya ulaşacağını, gelecek yıl için ise 5 milyar liranın üzerinde destek paketleri hazırladıklarını vurguladı.

Küresel ticarette gerilemenin yaşandığı kırılgan ortamda hizmetler ticaretinin öneminin daha çok arttığını, özellikle cari açık sorunu olan ülkeler için hizmetler ihracatının öneminin çok daha fazla olduğunu belirtti.

“2021 yılında dünyada en yüksek büyüme oranına sahip olan 3 ülke arasında yer alarak yüzde 11,4 büyüdüklerini hatırlatan Bolat, “Malların ve hizmetler ihracatının büyümeye katkısı 5,3 puan gibi yüksek bir seviyede oldu. Yine 2022 yılında ekonomimiz yüzde 5,5 büyürken, mal ve hizmet ihracatımız bu büyümenin yarısı kadar pozitif bir katkı yapmıştır.” diye konuştu.

İhracatın büyümede itici güç olmaya devam ettiğini aktaran Bolat, 2022’de tarihi rekor olarak 254 milyar 200 milyon dolarlık bir mal ihracatına ve 89 milyar dolarlık bir hizmet ihracatına ulaştıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bolat: Cumhuriyet Tarihinin Zirvesi

Bakan Bolat, 2021’de 61,5 milyar dolar olan hizmetler ihracatının 2022’de yüzde 45’lik artışla 89 milyar dolara ulaştığını ve bunun Cumhuriyet tarihinin zirvesi olduğunu söyledi.

2028’e kadar, malların ihracatı içinde dünyadaki payı yüzde 1,2’e ve 375 milyar dolar toplam mal ihracatına, hizmetler ihracatında da 200 milyar dolarlık bir mutlak hedefle ve bunun da dünya hizmetler ihracatındaki payını yüzde 2’ye yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Hizmetler sektöründeki ihracatın 2023’te de artmaya devam ettiğini aktaran Bolat, “Ocak-Eylül döneminde yüzde 14,3’lük bir artışla 75 milyar dolarlık bir hizmet ihracatı elde edildi. Son 12 ay itibarıyla baktığımızda da rakam 100 milyar dolara yaklaştı, 98 milyar 300 milyon dolar. İnşallah, hizmetler ihracatında, son 3 ayla birlikte 100 milyar doları aşacağız.” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.