Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat G20 Zirvesinde Önemli Temaslarda Bulundu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Zirvesi sürecinde toplam 9 toplantıya katıldı ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
Bakan Bolat G20 Zirvesinde Önemli Temaslarda Bulundu
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hindistan’da düzenlenen G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Zirvesi’nde katıldığı toplantılara katıldı. Bolat ayrıca bazı ülke temsilcileriyle iş birliklerinin önünü açacak ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

“Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” temasıyla Hindistan dönem başkanlığında gerçekleştirilen G20 Zirvesine katılan Bolat, Türkiye adına güncel küresel sorunların çözümünde kapsayıcı büyüme ve insani gelişmenin önemini vurgularken, “ticaret, ekonomik büyüme ve refah”, “küresel değer zincirlerinin krizlere dayanıklılığının güçlendirilmesi” ve “Dünya Ticaret Örgütü’nün reformu” konu başlıklarını ele aldı.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah AI Kasabi ile görüşen Bolat, Suudi Arabistan’a kırmızı et, beyaz et, süt ürünleri ihracatı ve teminat mektupları kabulü konusundaki sorunların çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

Bolat, Fransa Dış Ticaret ve Yatırımlar Bakanı Olivier Becht ile görüşme yaparken, Türkiye ve Fransa arasındaki ikili ticaret ve yatırım konularını ele aldıkları, verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

2024 yılı başında JETCO toplantısını ve İş Forumu’nu Türkiye’de yapmak üzerinde uzlaştıklarını duyurdu. Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecini de değerlendirdiklerini aktaran Bolat, iş çevreleri arasındaki diyaloğu güçlendirecek ve karşılıklı yatırımları artıracak adımlar için yakın çalışmaya karar verdiklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

ABD ve BAE ile Ticaretin Artırılması Amaçlanıyor

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi ile bir araya gelen Bolat, Türkiye-BAE arasındaki ikili ticareti ve yatırımları artırma noktasındaki çalışmalarımızı karşılıklı olarak hızlandıracaklarını kaydetti.

Ticaret Bakanı Bolat, ABD ile ticari ve ekonomik bağları güçlendirme mesajı vererek, “ABD firmalarının Türkiye’deki yatırımlarının arttırılması ve küresel tedarik zincirinde Türkiye’nin daha güçlü bir şekilde yer alması için birlikte çalışacağız.” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.