Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Açıklaması! “Yeniden Değerlendirilecek”

Bakan Vedat Bilgin, canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulunuyor. Asgari ücrete yönelik konuşarak dikkat çeken ifadeler kullandı. Detaylar haberde...
Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Açıklaması! “Yeniden Değerlendirilecek”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, A Haber’de yayınlanan Satırlar Arası programına katıldı. Bakan gündeme dair konuşarak asgari ücrete ve emekli maaşlarına yönelik açıklamada bulundu.

Bakan Bilgin asgari ücrete yönelik konuştu. Hükümet olarak refah artışının bütün topluma yayılması için çalıştıklarını söyledi. Asgari ücrette çalışanları ve emekçileri koruyacak bir yaklaşım içerisinde olduklarını kaydetti.

“Asgari Ücret Yeniden Değerlendirilecek”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yüzde 50,51, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından ise yüzde 126,91 oranında açıklanan enflasyon ile ilgili konuşan Bakan Bilgin, enflasyonun düştüğünü söyledi. Tüketici ve üretici fiyatlarını ölçtüklerini aradaki makasın hızlı bir şekilde düştüğünü bildirdi. Sosyal devlet olarak ücretleri koruyacaklarını söyledi.

Temmuz ayında asgari ücretin yeniden değerlendirileceğini söyleyen Bilgin, emekçileri koruyacak bir asgari ücret belirleyeceklerini kaydetti. Asgari ücrette bir artış gerçekleştiğinde asgari ücretin üzerindeki ücretleri de artırmış olduklarını bildirdi.

Asgari ücrette gerçekleşen son düzenleme ile birlikte açıklandığında dolar bazında 460 dolar olduğunu bildirdi. Söz konusu düzenlemenin Cumhuriyet tarihinin en yüksek dolar bazında asgari ücret düzenlemesi olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“9 Milyon 500 Emeklinin Nefes Almasını Sağladık”

Emekli maaşları hakkında konuşan Bilgin, “7 bin 500 lira altında maaş alanların sayısı 9 buçuk milyon civarında. Yapılan son düzenleme ile en düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya getirerek bu 9 milyon 500 bin insanımızın bir nebze de olsa nefes almalarını sağladık.” dedi.

Bilgin, bunun dışında kalan 5 milyonun üzerinde insanın emeklilikleriyle ilgili bir düzenleme yaptıklarını. Onlarda biraz rahatsızlık oluştuğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın