Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den 3. Toplantı Öncesi Açıklama: Uzlaşmaya Varacağız

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Komisyonu'nun 3. toplantısına işaret ederek açıklama yaptı.
Bakan Bilgin’den 3. Toplantı Öncesi Açıklama: Uzlaşmaya Varacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari Ücret Komisyonu’nun 20 Aralık Salı günü gerçekleşecek olan 3. Toplantısı öncesinde Çalışma ve Sosyal Bilimler Bakanı Vedat Bilgin’den açıklama geldi.

Bilgin, AK Parti Erzurum İl Başkanlığı ziyaretinde, asgari ücret ile ilgili açıklamalarda bulunarak, toplantıya dair mesajlar verdi.

Bakan, Salı günü yapılacak toplantıda asgari ücret müzakeresinde uzlaşmaya varacaklarını belirtti. Emekçilerin beklediği, işverenlerin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinin olacağını kaydetti.

Asgari ücretin sosyal devletin çalışanları koruduğu bir ücret olduğunu söyledi. “Evet asgari ücreti devlet vermez, işverenler verir ama işçilerini koruyacak bir asgari ücret rakamında uzlaşmayı devlet belirler. Bizim de burada temel fonksiyonumuz budur. Birçok sorunu çözdük, bunları da çözeceğiz.” diyerek konuştu.

Bakan Bilgin, asgari ücret konusunda Salı gününden sonra olumlu bir uzlaşma haberini paylaşmayı ümit ettiklerini vurguladı. Emekçileri koruyan, onları tatmin eden ve yaşam aşamalarına katkı sağlayacak bir ücret seviyesinde olacağını düşündüğünü kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bilgin, “Türkiye rahat bir nefes alır diye düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Bakan Bilgin, yakın bir zamanda asgari ücrete yönelik  işçi ve işveren taraflarıyla birlikte belirli bir uzlaşma sağlanacağına inandığını belirtmişti. Geçen yıl asgari ücrete ilk önce yüzde 50 arkasından yüzde 30 üzerinde yapılan artışların ücret arasındaki farklılaşmanın yukarıya doğru gittiğini ortaya koyduğunu söylemişti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın