Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin Kamu İşçilerine Seslendi: Hak Kaybı Olmayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu işçileri ile sürdürülen toplu iş sözleşmesi protokolüne ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Bilgin Kamu İşçilerine Seslendi: Hak Kaybı Olmayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonunun (UAMİF) bir otelde düzenlenen 10. Olağan Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin’in gündeminde kamu işçileri ile sürdürülen toplu iş sözleşmesi protokolü vardı.

Bilgin açıklamasında, deprem nedeniyle çalışmaların askıya alındığını ve hiçbir hak kaybı olmayacak şekilde protokolün hayata geçirileceğini söyledi.

Kovid-19 salgını ve ardından Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın dünyada yüksek enflasyona yol açtığını aktaran Bilgin, emekçilerin bundan en az düzeyde etkilenmesini sağlamak için birtakım sosyal politika tedbirleri uyguladıklarını belirtti.

Kamu çalışanlarına, özellikle emeklilikte fayda sağlayacak 3600 ek gösterge düzenlemesi ile yeni haklar verdiklerini belirten Bilgin, sözleşmeli kamu personelinin de kadroya geçirildiğini ifade etti.

Asgari Ücrette Tarihsel Adım

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücreti vergi dışı bırakarak önemli bir adım attıklarını belirterek, bütün çalışanların asgari ücret kadar olan ücretlerine de bunu uyguladıklarını söyledi. Böylece emekçilerin, asgari ücret kadar olan gelirlerinden vergi alınmayan bir dönemi yaşamaya başladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Kamuda geçici işçiler sorunu olduğunu hatırlatan Bilgin, “Geçici işçiler sorununu çözmek üzere önemli bir adım attık. Onu Meclis’e intikal ettirdik. Kamu işçileriyle ilgili sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü çalışmamız başlamıştı. Deprem nedeniyle onu askıya aldık ama hiçbir hak kaybı olmayacak şekilde bunu da gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

TÜRK-İŞ Başkanından Taşeron Açıklaması

Düzenlenen genel kurulda TÜRK-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da açıklamalarda bulundu. Atalay, geçici işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili yasal sürecin başlamasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro sorunun devam ettiğini belirten Atalay, “Çalışma hayatıyla ilgili taleplerimizin tamamına yakını halloldu. KİT’lerdeki taşeronlar ile kamuda kapsam dışında kalan taşeron işçilerin kadro beklentisi devam ediyor.” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın