Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Bilgin, EYT’de ‘Yaş Sınırı Olacak mı’ Sorusunu Yanıtladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca emeklinin merak ettiği EYT konusuna dair açıklamada bulundu. Detaylar şöyle...
Bakan Bilgin, EYT’de ‘Yaş Sınırı Olacak mı’ Sorusunu Yanıtladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca vatandaş tarafından beklenen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine dair açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda konuşulan formüllere değinen Bakan Bilgin, konuşulanların aslının olmadığını söyledi.

Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, kamuoyunda birçok formülün konuşulduğunu ve konunun anlatılanlar gibi olmadığını ifade etti. Bilgin, “Hollanda modeli deniyor, Almanya modeli deniyor. Onlarda 62 yaşına gelen müracaat ediyor. Bizde o yaşta zaten emekli olunuyor.” diye konuştu.

EYT konusunda en çok merak edilenlerden birisi ise düzenlemede yaş sınırı olup olmayacağı konusu oluyor. Bakan Bilgin bu soruya ‘bakalım’ diye yanıt verdi.

EYT’de çalışmaların sürdüğünü ve bir çok aşamadan geçileceğini kaydeden Bakan Bilgin, “Bakanlık bünyesinde çalışılıyor. Sonra diğer ilgili bakanlıklar ve kurumlarla da görüşülecek. Üzerinde uzlaştığımız ve sayın Cumhurbaşkanının da onayladığı çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız.” açıklamasında bulundu.

Bilgin geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında, EYT’de düzenleme için Aralık ya da Ocak aylarını işaret etmişti.

EYT Nedir?

EYT, 1999 yılı öncesinde işe girişte kadınlarda 5 bin prim günü ve 20 hizmet yılıyla, erkeklerde de 5 bin prim günü ve 25 hizmet yılı ile emekli olma şartını içeriyor. 8 Eylül 1999’da 4447 sayılı kanunun ilanıyla emeklilik şartlarına üçüncü bir yaş haddi eklenmişti.

Nisan ayı itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı 4/a (SSK) kapsamında 16 milyon 406 bin, 4/b (Bağ-Kur) kapsamında 3 milyon 32 bin sigortalı bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu