Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin: Eşitsizlik ve Sömürü İnsanları Açlığa Sürüklüyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, katıldığı bir kongrede verdiği mesajlar dikkat çekti. Detaylar haberde...
Bakan Bilgin: Eşitsizlik ve Sömürü İnsanları Açlığa Sürüklüyor
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Uluslararası Emek ve Dayanışma Kongresi’nin açılışında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Geçen günlerde Bartın’da meydana gelen maden kazası ile ilgili son detayları paylaşan Bakan Bilgin, bu tür kazaların kaza olarak kalmasını istediklerini bütün sorunları ortaya çıkararak sorumluların cezalandırılmasını istediklerini belirtti. Bu konuda 6 müfettiş ve iş güvenliği uzmanıyla bu işin üstüne gittiklerini aktardı.

Covid salgını sonrası ortaya çıkan ekonomik krize değinen Bilgin, tedarik sorunların yaşandığını ve üretimin durma noktasına geldiğini söyledi. Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde bile resesyon beklentisinin olduğunu kaydetti.

“Kapitalizm Emekçilerin Hayatını Yok Ediyor”

Salgının dünyadaki küresel kapitalist sisteminin krizin derinleşmesinde etkili olduğunu bildirdi. Bu krizin iyi analiz edilmesi gerektiğini vurguladı. Kapitalizmin sağlıksız büyüme modelinin insanlığı tahrip ve emekçilerin hayatını yok ettiğinin altını çizdi. Dünyadaki eşitsizliğin ve sömürünün insanları açlığa sürüklediğini vurguladı.

Reel ekonominin karlarının aritmetik, finans kapitalin karlarının ise geometrik arttığını söyledi. 2008’de yaşanan ekonomik krizin bunu rakamsal olarak doğruladığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür” sözlerine atıfta bulundu. Dünyanın her yerinde yaşayan insanların haklarının olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Emek ve dayanışmanın temel kavramları olduğunu nitelendiren Bilgin, Emeğe, dayanışmaya, sosyal diyaloğa, sosyal mücadeleye ihtiyacın olduğunun altını çizdi.

Bakan Bilgin konuşmasında uzun süredir tartışma konusu olan asgari ücret ve EYT ile ilgili herhangi bir açıklama yaptı. Fakat yakın bir zamanda konuya yönelik değerlendirmede bulunarak toplumu enflasyonun karşısında koruyacaklarını aktardı. Asgari ücrete en kapsamlı müdahalenin yapılacağın aktardı. EYT meselesini çözeceklerini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın