Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin: 8-5 Mesaisi Geride Kalıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışma saatlerinin azaldığı bir döneme girildiğine dikkat çekti. İşte konuşmasından detaylar;
Bakan Bilgin: 8-5 Mesaisi Geride Kalıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir panelde mesai saatleriyle ilgili önemli mesajlar verdi. “Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçevesi: Sağlıklı ve Üretken Uzaktan Çalışma” konulu panelde dünya genelinde çalışma saatlerinin azaldığı bir döneme girildiğini belirtti.

Bakan Bilgin panelde çalışma hayatı mevzuatının, toplumun değişim hızına bağlı olarak değiştirilmesi, bu konularda yenilik yapılması gerektiği konularından bahsetti. Bu kapsamda 8-5 mesaisinin geride kaldığını belirtti.

Bilgin, “Saatler kolumuza 8-5 mesaisi düzenlemek için gelmiştir. Daha önceleri daha da büyüktü. 10 saat. 8 saati biz normal olarak algılamaya başladık. Oysa yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz lazım. Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bu konuda pilot bir uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak.” ifadelerini kullandı.

Muhtemelen önümüzdeki 25 yıl sonra 6 veya daha az saat fiziki çalışmanın devreye gireceğini belirten Bilgin, uzaktan çalışmanın da olduğu bir çalışma biçiminin oluşacağını söyledi.

Bakan Bilgin, uzaktan çalışmanın sosyal güvenlik ve sağlık sigortası konularında yarattığı soru işaretleri için de açıklamalar yaptı. Çalışma hukukunun uzaktan çalışma koşullarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Vedat Bilgin, “Biz, bu konudaki akademik çalışmalardan istifade ederek mevzuatımızı yeniden düzenlemek durumundayız. Buradaki değişim sorumluluğu bizlere ve Meclis’e düşüyor. Netice itibarıyla insanların 12 saat, 14 saat zorla çalıştırıldığı günler geride kalmıştır. Bugün 8-5 mesaisinin geride kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu da değişimi açıklamaya yeterli değil. Aynı mekanda toplanıp, üretim sürecine katkı verme anlayışı ve geleneğinin de aşınmış olduğu bir dönemden geçiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İş kazaları konusuna da değinen Bilgin, çalışanları korumanın en önemli öncelik olduğunu belirtti ve “Burada herhangi bir tolerans yok. Sıfır tolerans. Kaza önlenebilir bir şeydir. Bunu önlemek mecburiyetindeyiz.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.