Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar’dan Barış Mesajı: Türkiye Bir Model Oluşturdu

Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde Ukrayna tarafı ile bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Akar, tahıl koridoruna ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Akar’dan Barış Mesajı: Türkiye Bir Model Oluşturdu
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile birlikte İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Tahıl koridoru mutabakatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akar ve Kubrakov, ortak basın açıklaması düzenledi.

Milli Savunma Bakanı, tahıl koridoru anlaşması için atılan imzaların ardından geçen üç aylık süre zarfında toplam 345 geminin Ukrayna limanlarından şimdiye kadar 7 milyon 700 bin ton tahıl taşıdığı bilgisini verdi.

“Bu, memnuniyet verici bir sonuç” diyen Akar, tarihi bir misyon görevlendikleri mesajını vererek şöyle konuştu:

“Müşterek Koordinasyon Merkezi’ndeki arkadaşlarımızın Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye bir bütün olarak yaptıkları bu çalışmaları hem insani hem de tarihi bir görev olarak görüyoruz.”

Ukrayna’dan yapılan tahıl sevkiyatları sayesinde tahıl fiyatlarında ciddi bir düşüş kaydedildiğine değindi. Bundan sonraki süreçte de diğer sorunların çözümü için İstanbul’da sağlanan çalışmanın model oluşturmasını temenni etti.

GCM Yatırım Banner

Akar: Amacımız Barışı Sağlamak

Ukrayna’daki savaşa değinen Savunma Bakanı, ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin çaba sarf ettiğine vurgu yaptı. Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafın diplomatik yollarla çözümüne dikkat çekti.

Bakan Akar, “Nasıl ki bu tutarlı politikamızı sürdürerek tahıl konusuna bir çözüm getirebildiysek, aynı şekilde esir değişimi de bu politikanın bir ürünüdür. Amacımız bir an önce barışçıl yol ve yöntemlerle sorunun çözümü ve herhangi bir aksaklığa meydan vermeden insani yardımların da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıdır” dedi.

Kubrakov, Türkiye’ye Destek Mesajı Verdi

Konuşmasının başında, Türkiye’de meydana gelen maden patlamasına değinen Ukrayna Altyapı Bakanı, taziyelerini iletti.

Kendisinin de bir madenci çocuğu olduğunu söyleyerek yaşananları çok iyi anladığını ifade etti. Üzücü olayda hayatını kaybeden işçilere rahmet, yaralılara şifa diledi.

Kubrakov, tahıl koridorunun sağlanmasındaki katkılarından dolayı Türk tarafına teşekkürlerini ileterek şöyle konuştu:

“Sevkiyatı yapılan tahıl miktarı 8 milyon tona yaklaştı. Bu inisiyatifin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu inisiyatifle dünyadaki tahıl fiyatları arasındaki bağlantıyı anlıyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.