Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar Yunanistan’a Sert Çıktı: Bu Kadar İkiyüzlülük Olmaz!

Hulusi Akar, Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan son gelişmelerden sonra Yunanistan'ı sert sözlerle uyardı. İşte detaylar...
Bakan Akar Yunanistan’a Sert Çıktı: Bu Kadar İkiyüzlülük Olmaz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sheraton otelinde düzenlenen Malezya Milli Günü Resepsiyonu’nun ardından son zamanlarda gündemden düşmeyen Türkiye- Yunanistan ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Bakan, iki ülke arasında bazı sorunların olduğunu, Türkiye’nin bu sorunları barışçıl bir yol ile çözmek için çaba gösterdiğini söyledi. Fakat Yunanistan’ın tüm bu çabalara rağmen provokatif söylemlerle gerilimi arttırdığını belirtti.

Yunanistan’ın her fırsatta Türkiye’yi karalamaya çalıştığını vurguladı. Her olayı istismar etmek, çarpıtmak suretiyle yalanla, iftirayla üçüncü tarafları etkilemeye çalıştıklarını söyledi. Türkiye’yi şikayet etmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerine değindi. Bu manda iki yüzlü bir siyaset anlayışı olduğunu dile getirdi.

“Bu Kadar İkiyüzlülük Olmaz”

Akar, Yunanistan sahil güvenlik unsurlarının en son Ege’de sivil bir gemiye ateş ettiğini belirtti. Bunun hemen akabinde Yunanistan’daki siyasilerin Türkiye’yi saldırganlıkla suçladığını söyledi. Bakan,” Bu ikiyüzlülük değil de nedir? Bunun için diyoruz ki bunların evlerinde ayna yok mu? Aynaya baksalar gerçekleri görürler ve belki utanırlar. Bu kadar aleni ikiyüzlülük, riyakarlık olmaz” diye konuştu.

Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı olan bu davranışları takip ettiklerinin altını çizdi. Bu saldırgan davranışların hiç birini karşılıksız bırakmadıklarını söyledi. Ülkenin hak, alaka ve menfaatlerini korumak aynı zamanda kollamak için hem sahada hem de masada yapılması gereken ne varsa yapıldığını belirtti. Yunanistan’a barış, iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası hukuk konularından söz ettiklerini ve bunlara ilişkin iş birliği yapmak istediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Tarihten Ders Alın”

Milli Savunma Bakanı, “ Tarihten ders alıp yeni maceralara girmeyin diyoruz. Bazıları sizin kulağınıza bir şeyler söyleyebilirler. Bunların geçerli olmadığını tarihte gördünüz. Aynı şeyi tekrarlatmayın. Bu konuda akıllı olun.” diye açıklama yaptı.

Yunanistan’da kendi şahsi hesapları ve iç politika için gerilimi artıran bazı siyasiler olduğun aktardı. Kendi menfaatleri için kendi halklarının refahını ve geleceğini tehlikeye attıklarını söyledi.

Türkiye-Yunanistan Arasındaki Gelişmeler

İki ülke arasındaki gerilim gün geçtikçe artmaya devam ederken Yunanistan, Ağustos ayının sonlarında Ege ve Doğu Akdeniz’de görev uçuşunda olan Türk jetlerine S-300 hava savunma sistemi tarafından radar kilidi atarak bu gerilimin fitilini ateşledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuya ilişin açıklama yaptı. “Yunanistan, Türkiye ile nasıl bir ilişki içerisinde olacağının kararını düşünerek verecektir. Aksi takdirde yine söylüyorum bir gece ansızın gelebiliriz.” diye konuştu.

Sonraki gelişmelerde Yunanistan yakın bir zamanda Bozcaada açıklarında Ro-Ro gemisine taciz ateşi açtı. Ardından olay mahalline 2 Sahil Güvenlik Botunun sevk edildi.

Olaya yönelik Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin gerçeği çaptırdığını ve gerilim yolunun tercih edilmemesi gerektiğini belirtti. İki ülke arasında herhangi bir çatışmanın olmayacağını Erdoğan ile görüşmeye açık olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ Ege’nin iki yanında komşuluk haklarına saygı duyalım derken Yunan halen kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor. Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız sonuçlarına katlanırsınız. Bu Yunanistan’a bir uyarıdır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın