Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar Moskova’daki Dörtlü Toplantıyı Değerlendirdi

Bakan Akar bugün Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasındaki Moskova'da gerçekleşen dörtlü toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberde;
Bakan Akar Moskova’daki Dörtlü Toplantıyı Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye-Rusya-Suriye ve İran arasında yapılan dörtlü toplantıya ilişkin bilgi verdi. Akar toplantıda, terörden kurtularak Türkiye sınırlarının güvenliğini sağlamak için bölgeye bir an önce barış, istikrar ve huzurun getirilmesi kapsamında görüşüldüğünü söyledi.

Savunma bakanları ile istihbarat başkanları arasında gerçekleşen dörtlü toplantıya Akar ile birlikte Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan katıldı.

Dörtlü toplantıda çeşitli konularda karşılıklı görüşüldüğünü belirten Akar, muhatapların görüş ve değerlendirmelerinin dinlendiğini bildirerek şöyle konuştu;

“Her zaman ifade ettiğimiz gibi Suriye’nin egemenlik haklarına, toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu, bizim Suriye’de bulunmamızın tek nedeninin orada bulunan terör örgütü PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlerle mücadele etmek olduğunu, teröristleri etkisiz hale getirmek için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğimizi, bunun sadece bizim için değil Suriye’nin bütünlüğü için de önemli olduğunu vurguladık.”

Suriye’den Türkiye’ye Yeni Bir Mülteci Akınını Önlemek

Bir diğer amaçlarının da Suriye’den Türkiye’ye yönelik olası yeni bir mülteci akınını önlemek olduğuna dikkat çeken Akar, yapılan çalışmalarla Suriye’de olabildiğince olumlu, istikrarlı ortamı sağlanmaya çalıştığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bakan Akar, “Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamayı amaçladığımızı da kendileriyle paylaştık. Suriye sorununun BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm unsurları kapsayıcı şekilde ve bütüncül bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini muhataplarımıza ifade ettik.” ifadelerini kullandı.

Dörtlü toplantı kapsamında çeşitli ikili görüşmelerin de yapıldığının bilgisini vererek, toplantı ile görüşmelerin faydalı ve olumlu olduğunu kaydetti.

Dörtlü Toplantının Devamı Yapılacak

Ayrıca Akar toplantı ve görüşmelerin önemli katkılar sağladığını savundu. Bölgeye barış, istikrar ve huzurun getirilmesi konusunda bu çalışmalara ihtiyaç olduğuna ilişkin mutabık kalındığını paylaştı. Dörtlü toplantının devamının yapılacağını da belirtti.

“İster Türkiye’de, ister Suriye’de beraber olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Hiçbir şekilde onların aleyhine bir durum söz konusu değil.” ifadelerini kullanan Akar, konuyla ilgili Suriyeli vatandaşların zor duruma sokulmayacağına dikkat çekti.

Türkiye’nin başlangıçtan itibaren konuyla ilgili politikasının açık ve net olduğunu vurgulayarak, “Biz bir an önce terör belasından kurtulmak, ülkemizin, sınırlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgeye barış, istikrar ve huzurun gelmesi için gayret gösteriyoruz.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.